V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií

Nová plniaca stanica CNG v Banskej Bystrici

17. 03. 2017

 

 

 

Banská Bystrica, 17. marec 2017 - Spoločnosť SPP CNG s.r.o. (SPP CNG) dnes slávnostne otvorila pre verejnosť novú verejnú plniacu stanicu na stlačený zemný plyn (CNG) v Banskej Bystrici. Slovenskí motoristi jazdiaci na ekologické palivo CNG tak získajú kvalitnejšie a dostupnejšie služby. Po nedávnom otvorení zmodernizovanej plniacej stanice v Košiciach, ide o ďalší krok v rozširovaní a modernizácii siete plniacich staníc CNG na Slovensku.

Nová plniaca stanica SPP CNG v Banskej Bystrici sa nachádza v mestskej časti Kremnička, na spojnici medzi Zvolenskou cestou a Sládkovičovou ulicou v blízkosti rýchlostnej komunikácie R1. Samoobslužná prevádzka a vysoká kapacita plnenia CNG - takmer 800 kg/hod, umožňuje zákazníkom plniť stlačený zemný plyn komfortne, 24 hodín denne, 7 dní v týždni na dvoch výdajných stojanoch. Osobné vozidlá, úžitkové vozidlá a ťahače motoristi natankujú za porovnateľný čas ako pri používaní konvenčných palív, ktorými sú nafta alebo benzín. Platiť je možné aj platobnou kartou.

„CNG je ekologické palivo, ktoré si získava čoraz viac priaznivcov v celej Európe. Našlo si široké uplatnenie nielen v hromadnej doprave, ale aj medzi podnikateľmi a individuálnymi motoristami. V rámci Slovenska otvárame už deviatu plniacu stanicu SPP CNG. V najbližších rokoch plánujeme sieť plniacich staníc, ktoré budú dostupné pre verejnosť ďalej rozširovať,“ hovorí Štefan Šabík predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP).

V roku 2016 spoločnosť zmodernizovala na plniacich staniciach v Nitre a Žiline výdajné stojany, navýšila kapacitu ich zásobníkov a v Košiciach presťahovala, navýšila kapacitu a zmodernizovala plniacu stanicu CNG na Hornádskej ulici.

Počas posledných troch rokov bol stlačený zemný plyn (CNG) stále lacnejší ako nafta, v priemere o viac ako 11 %. Pri porovnaní nákladov na jazdu s benzínom vodiči ušetria ešte viac. Niektoré modely sériovo vyrábaných vozidiel na CNG sú už dokonca lacnejšie ako naftové s rovnakým výkonom.  Automobil s pohonom na CNG sa tak svojmu majiteľovi odvďačí nízkymi nákladmi na prevádzku už od prvých kilometrov.

CNG (Compressed Natural Gas) – stlačený zemný plyn, je ekologické, ekonomicky výhodné a bezpečné palivo, ktorého hlavnou zložkou je metán. Vďaka nemu sú vyprodukované emisie pri spaľovaní výrazne nižšie ako u ostatných motorových palív vrátane LPG (skvapalnený uhľovodík). Pri používaní CNG navyše nevznikajú takmer žiadne sadze či oxidy síry.

Povedali o CNG:

Juraj Lunter, riaditeľ spoločnosti Alfa Bio s.r.o:

 „Pre spoločnosť Alfa Bio je stlačený zemný plyn (CNG) jednou z mála alternatív voči benzínu a nafte, ktorá sa dá v biznise používať bez ekonomických alebo ekologických kompromisov. Zodpovednosť k zdraviu, okoliu a životnému prostrediu je jedna z kľúčových hodnôt spoločnosti Alfa Bio. To sa odráža nielen v prístupe k produktom, ale aj v celom podnikaní.

 Aj naša spoločnosť Lunter s.r.o. v súčasnosti využíva 18 áut, ktoré poháňa CNG. Ročne najazdia asi 350 000 kilometrov. V porovnaní s autami na iný pohon, ktoré má spoločnosť vo svojej flotile, sú vozidlá využívajúce stlačený zemný plyn jednoznačne ekologicky a ekonomicky najefektívnejšie. Po rozšírení siete CNG staníc plánujeme pre naše spoločnosti počet áut s pohonom na palivo CNG ešte zvýšiť.“

Spoločnosť SPP CNG, s.r.o. vznikla 1. februára 2014 ako dcérska spoločnosť SPP. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je predaj stlačeného zemného plynu (CNG) ako ekologického paliva na pohon vozidiel. V súčasnosti prevádzkuje SPP CNG 9 verejných plniacich staníc. Všetky stanice SPP CNG sú samoobslužné, motoristom dostupné nonstop, pod stálym dohľadom dispečingu s možnosťou úhrad aj platobnou kartou. Využívanie CNG v doprave, ako ekologickej a bezpečnej alternatívy k tradičným palivám prispieva k ochrane životného prostredia a čistejšiemu ovzdušiu v slovenských mestách.

 

Na hornej fotografii zľava: Martin Lukáčik, konateľ SPP CNG s.r.o. a Ján Nosko, primátor mesta Banská Bystrica.

Na spodne fotografii zľava: Štefan Šabík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP, Ján Nosko, primátor mesta Banská Bystrica a Martin Lukáčik, konateľ SPP CNG s.r.o.

 

 

 

Rýchly kontakt pre novinárov

Ondrej Šebesta, hovorca SPP
▲ Hore