Dobrý podvečer.Chcem sa spýtať na vykurovanie rodinného domu s plochou cca 100m2,vyška stropu 2,75m.Vykurujem zemnym plynom,kotol attack KLV 25,na ohrev vody použivam quadricu,varenie na plynovom sporáku,v byte mám priestorovy termostat,kotol mam na max,termostat nastavený v rozmedzí 19-21stupnov,v zimnom obdoby mam spotrebu plynu cca 20 m3 za den,zalezi od počasia,za rok spotreba okolo 3000m3,chcel by som radu,či mám vymeniť kotol aby som znížil náklady,nezdá sa mi ,že by som prekuroval dom,skorej ho ťažko vykurim na vyžšiu teplotu,chcelo by to asi aj prepočítať vykon radiatorov v dome,zdá sa mi ,že su slabé.Ďakujem za radu,s pozdravom Tibor.

Tibor Galbavy

Podľa nášho výpočtu tepelné straty vášho domu podľa vami zadaných informácií sú:

Objem domu (bytu) 275 m 3

Tepelná strata objektu (tento údaj sa rovná potrebnému výkonu kotla na vykurovanie) 8,3 kW

Ročná spotreba ZP na vykurovanie 1 903 m 3 /rok, 19 454  kWh/rok

PREDPOKLADANÉ ROČNÉ NÁKLADY NA ZP 877  EUR/rok

Orientačný výpočet potrebného výkonu zdroja tepla ako aj ročnej spotreby zemného plynu v závislosti od plochy vykurovania, kvality domu a iných faktorov je uverejnený na: http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby

Kotol Attack KLV 25 má pevný výkon kotla podľa katalógu výrobcu 25 kW so spotrebou plynu 1,88 m 3 /hodina. Tento výkon kotla je podľa výpočtu značne predimenzovaný, navyše ak príprava teplej vody je cez samostatný zásobník. V podstate kotol po zapnutí v krátkej dobe vyhreje sústavu na nastavenú teplotu a znova vypne. Každé zapnutie a vypnutie kotla znamená straty. Ak má kotol viac ako 10 rokov, môžete uvažovať o jeho výmene.

V súčasnosti klasické kotly majú vo výbave ekvitermickú reguláciu, plynulú moduláciu výkonu, pre vaše potreby napr. výkon kotla s plynulou reguláciou výkonu od 3,5 až 11,5 kW, s elektronickým zapaľovaním. Ale odporúčam pozrieť sa aj na tepelné straty domu, to znamená skvalitniť tepelno technické vlastnosti domu či už výmenou okien, zateplením domu, montážou termostatických ventilov (okrem miestnosti, kde máte umiestnený priestorový termostat, alebo ho mať naplno otvorený). Viac na http://www.sppporadimevam.sk/rady-a-tipy/bez-investicii . Bolo by vhodné pred výmenou kotla, pozvať projektanta alebo kúrenára na posúdenie výkonu kotla ako aj výkonu radiátorov.