Dobrý deň, možno by ste mi poradili, čo by bolo najvhodnejšie z hľadiska úspor , ako upraviť 1 izbový 50 ročný RD podpivničený so sedlovou strechou, t.č. máme kúrenie na gamatky a plyn.prietokový ohrievač. Orientácia okien je žiaľ na sever. Bola by možnosť získať finančné dotácie? Vopred ďakujem za odpoveď.

Irena Trenčanská

Pri jednoizbovom dome vykurovanie gamatkami môže mať svoje výhody oproti teplovodnému vykurovaniu:


každá miestnosť môže mať vlastný nezávislý zdroj tepla, čo je výhodou najmä v domoch, kde nie sú všetky miestnosti trvalo využívané,

v prípade poruchy jedného z vykurovacích telies je výkon ostatných dostatočný na vykurovanie celého objektu,

odpadá montáž teplovodného systému a vložkovanie komína,

po dlhšom prerušení vykurovania stačí krátky čas na dosiahnutie požadovanej teploty,

vykurovanie nie je závislé od dodávky elektrickej energie ako pri plynovom kotle,

nižšie investičné náklady ako pri ústrednom teplovodnom vykurovaní,

vykurovací systém je bez teplonosného média, odpadá starostlivosť oň.


 Nevýhodou je nižšia účinnosť v porovnaní s plynovým kotlom a teplovodným systémom. Montáž teplovodného vykurovania s radiátormi si žiada rozsiahle stavebné úpravy, starostlivosť o vykurovaciu vodu, vyvedenie splodín nad hrebeň strechy poprípade vyvložkovanie komína ak tam nejaký je, starostlivosť oň.

Viac by som sa zameral na prehliadku stávajúcich gamatiek, dal si urobiť servis odborným pracovníkom, prípadne ich opravu alebo dokonca výmenu za novšie typy. Prehliadku opakoval každý rok. Jeden z výrobcov gamatiek je  Karma a.s. a jeho výrobky nájdete na webe. Ďalej by som sa zameral na zlepšenie tepelno technických vlastností domu napr. výmena alebo aspoň utesnenie okien a vonkajších dverí, zateplenie stropu a obvodových stien. Viac rád o znížení spotreby zemného plynu aj neinvestičného charakteru nájdete na: http://www.sppporadimevam.sk/rady-a-tipy/bez-investicii/ .

Nezisková organizácia EkoFond prispieva na zateplenie rodinného domu. Rodinný dom musí spĺňať dve základné podmienky:

 1) rok výstavby budovy - musí byť postavená do r.1984,

2) budova musí mať vlastný zdroj na výrobu tepla na báze zemného plynu (vlastný kotol na kúrenie na zemný plyn).

 V prípade, že tieto základné podmienky spĺňate, je potrebné dôkladne si preštudovať kompletné Podmienky podpory, ktoré nájdete na našej stránke www.ekofond.sk .