Dobrý deň, kupila som byt kde je vlastné kurenie, su tam gamatky a plynovy kotol na vodu, absolutne neviem ako ušetriť a na akom stupni to mám mať, pracujem v zahraničí a cca 2 týždne som doma a 2 týždne som preč,niekedy aj dlhšie, každý mi povie inak, tak sa chcem poradiť s odborníkom. Taktiež som kupila plynovú varnú dosku a neviem či je potrebny technik, ktorý mi to zapojí. Ďakujem pekne pekný deň Podolcová

Marta Podolcová

Ak ste doma tak vykurovať na takú teplotu, ktorá Vám vyhovuje, doporučená teplota v obývacej izbe, kuchyni, pracovni je 20 až 21°C. Na akom stupni, to si musíte odsledovať sama, vykurovacích telies je viac druhov. Pri kúpe bytu s gamatkami, by som si vyžiadal doklad, kedy sa na ne bol „pozrieť“ odborník na plynový spotrebič. Ak nemáte o tom vedomosť, tak by som si odborníka pozval čo najskôr, nech Vám gamatky skontroluje, nastaví, prečistí, prípadne opraví. Toto pozvanie by som opakoval každý rok. Pri Vašej neprítomnosti v byte by som temperoval byt, tak aby nedochádzalo k riziku vzniku plesní. Toto riziko sa dá vylúčiť, ak určíme minimálnu vnútornú povrchovú teplotu obvodových stien. Pre obytné budovy sa uvažuje o výpočtovej vnútornej teplote 20°C a relatívnej vlhkosti vnútorného vzduchu 50 %. Pre tieto parametre vnútorného prostredia je kritická teplota na vznik plesní 12,6°C a teplota rosného bodu 9,3°C. V praxi to znamená, že musíte temperovať minimálne na 16°C.

Pri kúpe plynovej varnej dosky Vás predávajúci mal informovať o servisných spoločnostiach, ktoré daný typ napoja na plyn a prípadne na elektrickú energiu. Ak nie, v záručnom liste by mal byť zoznam týchto firiem. Podľa mojich skúseností Vám to musí napojiť odborný pracovník firmy s oprávnením pracovať na plynovom zariadení, ináč Vám padne záruka.