Dobry den, chcel by som sa informovat ohladom vyberu vhodneho kotla. Mam novostavbu aj s poschodim a neviem sa rozhodnut ci tam dat obycajny, alebo kondenzacny kotol. Dom je postaveny z Ytong-u a zatepleny 10cm polystyrenom, v streche je 24cm mineralnej izolacie. Mohli by ste mi prosim Vas poradit aky kotol by bol vhodny do takehoto domu (obytna plocha cca 140m2)? (kurenie bude klasicke - cize radiatormi). Jeden pan mi radi klasicky zavesny kotol, lebo vraj kondanzecne sa davaju v pripade podlahoveho kurenia. Vopred dakujem za odpoved. S pozdravom, J.

Jozef S.

Dobrý deň. Tepelná strata domu, ktorý ste popísali, by nemala presiahnuť 10 kW. To znamená, že budete potrebovať "malý"  kotol so širokým regulačným rozsahom. Rozhodnutie medzi klasickým a kondenzačným kotlom závisí od viacerých kritérii. Na jednej strane sú to finančné možnosti, na druhej stav predprípravy a typ vykurovacích telies. Nepredpokladám, že v dome máte inštalované radiátory s malou teplovýmennou plochou, ktoré by vyžadovali teplotu vody na vstupe 80°C. Kondenzačný kotol sa oplatí prevádzkovať hlavne vtedy, ak je teplota vody na spiatočke čo najnižšia. Potom je prevádzkovaný v kondenzačnom režime a jeho účinnosť je vyššia. Preto si skontrolujte projekt, na aký teplotný spád boli radiátory prepočítané. Pokiaľ je to hodnota blízka 60/40°C, je systém navrhnutý pre kondenzačnú prevádzku kotla. Ak sa rozhodnete pre kondenzačný kotol, nezabudnite si skontrolovať doriešenie odvodu spalín do komína ale i kondenzátu do kanalizácie.
Pri výbere kotla porovnávajte nielen cenu, ale i záručné podmienky (vrátane rozsahu záruky) a samozrejme aj od dostupnosti servisnej siete v blízkosti Vášho bydliska. Dôležité je aj to, čo od kotla očakávate. Či iba vykurovanie, alebo aj ohrev vody. Pokiaľ aj ohrev vody, tak spôsob. Momentálne sú moderné kotly so vstavanými nízkoobejmovými vrstvenými zásobníkmi, s rýchloohrevom cez doskový výmenník. Ďalej môže zavážiť, či chcete kotol kombinovať so solárnymi článkami prípadne výmenníkom zabudovaným v krbovej vložke a podobne. O týchto plánoch je dobré vedieť vopred, aby ste si nekúpili kotol, ktorého neksoršia kombinácia napr. so solárnymi článkami by sa predražila. Ak plánujete solárne články, je lepšie namiesto vstavaného zásobníka vybrať bivalentný / akumulačný zásobník. To sú všetko detaily, ktoré ovplyvnia Váš výber. Nezdabudnite na termostatické ventily + hlavice, ekvitermickú reguláciu a izbový termostat s časovačom. Každopádne návrh systému má svoje špecifiká preto výber kotla, príslušenstva a najvhodnejšieho miesta inštalácie konzultujte s odborníkom.