Chcem prerobiť v 57 ročnej tehlovej bytovke kúrenie,ktoré je teraz riešené gamatkami.Čo by ste mi poradili? Uvažujem o podlahovom kúrení so závesným kotlom v kúpeľni.Je to vhodné riešenie?Aký kotol by ste mi doporučili? Ďakujem za odpoveď.

Štefan Mikluš

Dobrý deň,

otázkou je, či sa chystáte na kompletnú rekonštrukciu bytu alebo iba rekonštrukciu vykurovania. Podlahové vykurovanie má množstvo pozitív, no v hotových stavbách býva problém s dodatočnou inštaláciou kvôli výške, ktorú zaberá - zväčša je potrebné zdvíhať zárubne a prahy. Preto si situáciu pred rozhodnutím zhodnoťte. Pokiaľ máte podlahový priestor dostatočne hlboký, resp. plánujete kompletnú rekonštrukciu, kombináciu kondenzačný kotol + podlahové vykurovanie doporučujem.  Ak by mala byť inštalácia podlahového vykurovania príliš komplikovaná, zvoľte klasické radiátory, rovnako najideálnejšie s kondenzačným kotlom (pri výbere veľkosti radiátorov upozornite projektanta na to, že ich plánujete používať s kondenzačným kotlom - aby veľkosť teplovýmennej plochy navrhol na príslušný teplotný spád  - napr. 55/45°C a podobne). Taktiež sa v prípade radiátorov zamerajte na termostatické ventily + hlavice a izbový termostat s časovačom.

Výberu kotla venujte pozornosť. Dôležité je aj to, čo od kotla očakávate. Plánujete iba vykurovanie, alebo aj ohrev vody? Pokiaľ aj ohrev vody, tak spôsob - Momentálne sú moderné kotly so vstavanými nízkoobejmovými vrstvenými zásobníkmi, s rýchloohrevom cez doskový výmenník. To sú všetko detaily, ktoré ovplyvnia počet možných dodávateľov. Pri výbere kotla porovnávajte nielen cenu, ale i záručné podmienky (vrátane rozsahu záruky) a samozrejme aj od dostupnosti servisnej siete v blízkosti Vášho bydliska. Ak sa rozhodnete pre kondenzačný kotol, nezabudnite si skontrolovať doriešenie odvodu spalín do komína (ideálne sú špeciálne plastové dymovody) ale i kondenzátu do kanalizácie. Napríklad horizontálne vyvedenie spalín cez stenu súčasná legislatíva neumožňuje. Každopádne návrh systému má svoje špecifiká preto výber kotla, príslušenstva a konzultujte s odborníkom.

Čo sa týka bezpečnosti, výhodou kondenzačného kotla je to, že jeho spaľovací priestor je oddelený od vnútorného priestoru v budove - vzduch potrebný pre spaľovanie nasáva samostatným potrubím zvonka, takže pokiaľ bude možné kotol nainštalovať týmto spôsobom, nemusíte riešiť vetracie mriežky.. O mieste pre inštaláciu sa taktiež poraďte s odborníkom podľa dispozičných možností a možností pre prívod vzduchu a odvod spalín.