Rozhodujem sa medzi klasickymi radiatormi a podlahovkou. Viete mi povedat, aky je medzi tym rozdiel, teda, okrem rozdielu v investicii? Dakujem.

Martin Verzal

Dobrý deň, radiátorové vykurovacie telesá radíme medzi tzv. konvenčné, podlahové vykurovanie medzi sálavé.

Rozdielov je niekoľko, vykurovanie pomocou vykurovacích telies má kratšie nábehové časy, zmena teploty je citeľná takmer okamžite a prípadná zmena vykurovacieho telesa je viac-menej bezproblémová. Odhliadnuc od uvedeného, mierne vyšších investičných nákladov a zložitejšej inštalácii prináša teplovodné podlahové vykurovanie už iba výhody. Tou najdôležitejšou je úspora zemného plynu - ako zdroja energie. Dôvod je ten, že pocit komfortu sa dostaví pri výrazne nižších teplotách v miestnosti - takže je môžné znížiť teplotu o 1°C až 2°C.  Úspory primárnej energie tak môžu presiahnuť 10%.

Podlahové vykurovanie je vhodné i pre alergikov, pretože v miestnostiach nedochádza k víreniu prachu. Rovnako neukrajuje z voľného priestoru v miestnostiach. Ideálny zdroj tepla pre podlahové vykurovanie je kondenzačný kotol, prípadne kotol nízkoteplotný. O výhodách plynových kondenzačných kotlov sa dočítate v archíve otázok našej poradne.