Dcéra robí rekonštrukciu staršieho RD /komplet aj podlahy/ Na vykurovanie chcem použiť elektrické podlahové káble a rohože. Prosím o Vaše stanovisko. Veľa opýtaných mi tento systém neodporúča. Ďakujem.

Milan Jaroš

Dobrý deň,

s touto otázkou sa stretávame často, nakoľko elektrické vykurovanie je po investičnej stránke lacnejšie ako teplovodné, pričom aj samotná inštalácia je rýchlejšia a jednoduchšia. A tu končia pozitíva - pri nákladoch za vykurovanie sa totiž karta obracia a elektrické vykurovanie sa predražuje. Rovnako je to i pri ohreve vody. Tu je dôvod:

V prípade elektrickej energie platíte za transformovanú formu energie, preto je jej cena vyššia ako pri primárnej energii - zemnom plyne. Cena za 1 kWh plynu Vás tak vyjde na približne 0,05 EUR/kWh (tarif vykurovanie), priemerná cena 1 kWh elektrickej energie (priemer nízky/vysoký zvýhodnený tarif pre vykurovanie v dvojpásme) je cca 0,10 EUR/kWh. Zo skúseností užívateľov ale vieme, že tí čo používajú elektrické podlahové vykurovanie obvykle odoberú viac elektriny vo vysokom tarife, no pre výpočet použime vyššieuvedený priemer. Kalkulujme s modelovým prípadom rodinného domu, ktorý za jeden mesiac vykurovaním kompenzuje tepelné straty, pričom vynaložená energia bude 4000 kWh. Pri vyššieuvedenej cene plynu by boli mesačné náklady cca 200 EUR, pri cene elektrickej energie 400 EUR mesačne. Prepočítajte to na celú vykurovaciu sezónu, a povedzme 10 rokov prevádzky a zistíte, že v konečnom dôsledku Vás elektrické vykurovanie stojí omnoho viac, ako ste predpokladali.

Pre systémy podlahového vykurovania preto doporučujeme teplovodné systémy. Majú síce svoje špecifiká, napr. hĺbka osadenia do podlahy, s tým treba počítať a všetko popredu rozmerať, aby ste nemuseli dodatočne búrať zárubne a zdvíhať prahy.. Ako zdroj tepla je najúčinnejší kondenzačný kotol. Pri výbere sa vopred rozhodnite, či bude podlahovka v celom dome, alebo iba na prízemnom podlaží a na nadzemnom podlaží radiátory alebo podlahovka všade. Podľa toho je potrebné naplánovať projekt rekonštrukcie - potrubia, teplotné spády a kotol - ak rôzne systémy (aj podlahovka, aj radiátory) doporučujeme dvojokruhový kondenzačný. Pri návrhu radiátorov treba projektanta informovať, že plánujte použiť kondenzačný kotol - aby navrhol radiátory s väčšou teplovýmennou plochou - teda pre nižší teplotný spád. Pri výbere kotla porovnávajte nielen cenu, ale i záručné podmienky (vrátane rozsahu záruky) a dôležité je aj to, čo od kotla očakávate. Či iba vykurovanie, alebo aj ohrev vody, ktorý je v porovnaní s elektrickým akumulačným aj prietokovým výhodnejší. Pokiaľ teda aj ohrev vody, tak spôsob. Momentálne sú moderné a úsporné kondenzačné kotly so vstavanými nízkoobejmovými vrstvenými zásobníkmi, s rýchloohrevom cez doskový výmenník. Ďalej môže zavážiť, či chcete kotol kombinovať so solárnymi článkami prípadne výmenníkom zabudovaným v krbovej vložke a podobne. O týchto plánoch je dobré vedieť vopred, aby ste si nekúpili kotol, ktorého neskoršia kombinácia napr. so solárnymi článkami by sa predražila. Ak plánujete solárne články, je lepšie namiesto vstavaného zásobníka vybrať bivalentný / akumulačný zásobník. To sú všetko detaily, ktoré ovplyvnia Váš výber. Nezabudnite na termostatické ventily + hlavice na radiátoroch, ekvitermickú reguláciu a izbový termostat s časovačom (ak bude aj podlahovka aj radiátory tak samostatná regulácia pre každý okruh). Ak plánujete krb, pripravte sa na to pred inštaláciou kotla - tak, aby ste neumiestnili izbový termostat do miestnosti s krbom (narúšalo by to reguláciu vykurovania). Každopádne návrh systému má svoje špecifiká preto výber kotla, príslušenstva a najvhodnejšieho miesta inštalácie konzultujte s odborníkom.
 
Pozn.: Pre všetky typy podlahového vykurovania platí jedno spoločné pravidlo - nezanedbať tepelnú izoláciu podlahy, inak bude dochádzať k výrazným tepelným stratám - vykurovali by ste totiž v prvom rade základy, nie izby. Elektrické podlahové vykurovanie ako napr. rohože sa skôr odporúčajú pre malé miestnosti s krátkou dobou ohrevu, napr. kúpeľne, kde sa naplno využije rýchly nábeh ohrevu. Dlhodobá prevádzka je ekonomicky náročná. Na druhej strane, špecificky pre kúpeľne sa užívatelia často rozhodujú pre teplovodné rebríkové radiátory a to z dôvodu využitia na sušenie uterákov a prádla. Aký systém si vyberiete vy, je na Vás. Prihliadajte na finančné možnosti, od očakávaného komfortu a samozrejme aj od prevádzkových nákladov.

S pozdravom

M. Chrastina (v.z.)