Dobrý deň, prosím Vás o približný odhad, o koľko sú vyššie investičné náklady na konegeračnú jednotku v porovnaní s priemerným kondenzačným plynovým kotlom. Rozhodujem sa aký vykurovací systém vybrať. Staviame dvojpodlažný rodinný dom, podlahová plocha cca 120 m2, prízemie viacmenej otvorená dispozícia, poschodie súkromná zóna izby, spálna. Jedná sa o murovaný dom s tehloblokov hr. 400 mm + štandardné tepelné izolácie stropu, stien i podlahy. Výplne otvorov kvalitnejšie plastové s izolačným trojsklom. Bola by konegeračná jednotka ako zdroj vhodným riešením?. Plánované je nízkoteplotné podlahové vykurovanie a krb s prieduchmi ako alternatíva. Aký systém vykurovania by bol podla Vás v našom prápade najoptymálnejší? Návratnosť a hospodárnosť je dôležitá ale podstatná je i vstupná investícia ... v akých cenových reláciach sa pohybujú konegeračné jednotky s parametrami vyhovujúcimi popísaného domu?

Igor L.

Dobrý deň,

pre velkosť a typ domu, aký popisujete, nie je štandardná kogeneračná jednotka využiteľná. Pri návrhu kogeneračnej jednotky sa totiž vždy uvažuje s viac-menej ustáleným využitím tepla, ako v zimnom tak letnom období - vtedy je návratnosť optimálna. V rodinnom dome to však nedokážete zabezpečiť, hlavne, vo Vašom prípade, kedy je kalkulovaná tepelná strata cca od 5,3 do 7,7 kW. Na taký tepelný výkon by Vám postačovala jednofázová mikrokogeneračná jednotka, no modely so spaľovacím motorom sa pre rodinné domy finančne neoplatia. Z toho dôvodu by som Vám doporučil buď klasický kondenzačný kotol alebo mikrokogeneráciu, principiálne založenú na kondenzačnom kotly kombinovanú so stirlingovým motorom. Informácie, ktoré zatiaľ o tomto produkte máme, hovoria o tepelnom výkone 6 kWt a súčasnom elektrickom výkone 1 kW (v mikrokogeneračnom režime). V prípade, že by ste mali zvýšenú spotrebu teplej vody, alebo potrebovali viac tepla, zabudovaný kondenzačný kotol dodá ďalších 18 kW (zopína iba v prípade potreby, inak beží iba kogenerácia). Na trhu by sa tento produkt mal objaviť počas roka 2011, cena by sa podľa odhadov mala pohybovať v rozmedzí od 6.000 do 8.000 EUR. V prípade, že by ste mali o takýto systém záujem, zašlite odpoveď a akonáhle obdržíme od výrobcu bližšie informácie, budú Vám preposlané. Tento systém by mohol byť zaujímavý hlavne v spojení s programom EkoFond - podpora mikrokogenerácie pre domácnosti.

Ak plánujete inštaláciu zdroja tepla zjednodušiť, kondenzačný kotol bude postačovať. V prípade záujmu o informácie o kondenzačných kotloch, spôsoboch ohrevu vody a pod. zašlite novú otázku, alebo skúste prelistovať archív otázok v našej poradni.

M. Chrastina (v.z.)