Po rodičoch som zdedil starší RD ktorý má vykurovanie zemným plynom-gamatkami sú sice funkčné,ale majú už viac ako 35 rokov.Moja otázka znie či je nutná ich výmena z dôvodu,že sú zastaralé a teraz vyrábané sú zrejme ekonomickejšie.Aký typ gamatiek-s vývodom do komína my poradíte,či budu uspor-nejšie a hlavne bezpečnejšie.Temperujem nimi 3 miestnosti.Dakujem za odbornú radu.

Pavel Garaj

Dobrý deň,
dnešné gamatky sú modernejšie a v porovnaní so starými typmi úspornejšie o približne 10% (priemer z tabuľkových údajov, záleží od konkrétnych prípadov). Nevýhodou je, že väčšina je zapaľovaná od "večného plameňa", takže spotrebúvajú plyn i keď nekúria. Pokiaľ máte do 4 ks gamatikek, tak Vás inštalácia výjde lacnejšie ako v prípade prerábky na teplovodný systém - s kotlom. Pokiaľ by ste sa teda z finančných dôvodov rozhodli pre gamatky, vyberajte modely s uzavretou spaľovacou komorou - aby nasávali vzduch z vonkajšieho priestoru. Pokiaľ máte v dome aktívny prívod elektriny i keď tam nie ste, vyberte model s piezoelektrickým zapaľovaním - bez večného plameňa (aj udržovanie plameňa stojí peniaze). Výhodou je, ak majú gamatky možnosť automatickej modulácie výkonu v rozsahu približne od 20 do 100%.
Ak by ste zvolili teplovodný systém, inšpirujte sa niektorými radami v archíve odpovedí na našej stránke. Kondenzačný kotol je od gamatiek účinnejší, ponúka viacej režimov a hlavne, dnes už dokážete dostať kotly so vstavaným prietokovým ohrevom, takže v prípade že budete na dome, budete mať k dispozícii i teplú vodu. Rozhodnutie je na Vás, či budete do domu investovať, pokiaľ máte prehnane vysoké účty za staré gamatky, tak asi bude niekde problém. Každopádne, skúsenosti užívateľov po výmene starých gamatiek za kondenzačný kotol sú vo väčšine prípadov pozitívne.