Dobrý deň. Naša domácnosť má 4 osoby, z toho 3 dospelí a 1 dieťa. Staviame svojpomocne nízkoenergetický dom v Borčiciach. Jedná sa o drevostavbu s tepelnou stratou okolo 2kW.Pozemok sme kúpili so zmluvou na novú plynovú prípojku , ktorá je už aj zrealizovaná.To nás motivovalo využiť plyn jednak na ohrev TUV a tiež na varenie a kúrenie. Máme však dilemu aký kotol zvoliť. Tepelná strata je dosť malá. Radi by sme túto stratu v tuhých mrazoch kompenzovali teplovodným podlahovým kúrením. Tiež zvažujeme kombinovaný systém so solárnymi panelmi. Na trhu je však také množstvo produktov že laik si len ťažko vie správne vybrať.Preto vás chcem poprosiť o radu v spomínaných otázkach.vďaka

Augustín Zubo

Ak je správne udávaná tepelná strata rodinného domu 2 kW, tak vykrytie tejto straty zemným plynom je dosť problematické. Ide už o tzv. energeticky pasívny dom (EPD). V EPD je dôležitý výpočet potreby energie, ktorý nájdete napr. na stránke : http://www.pasivnidomy.cz/software-pasivni-domy/phvp-2002-sk.html.  Musia sa brať do úvahy energetické zisky z okolia a energetické zisky z interiéru. Taktiež je veľmi dôležitá vzduchotesnosť EPD a s tým spojené riadené vetranie, ktoré je nevyhnutnou súčasťou energeticky pasívnych domov. Zabezpečuje prísun požadovaného množstva čerstvého vzduchu, filtruje ho a podľa potreby ohreje. Zároveň z domu odvádza znečistený vzduch a v zime jeho teplo môže odovzdávať privádzanému vzduchu (tzv. rekuperácia). Ak je Vám toto všetko známe, tak sa ospravedlňujem.

Čo ale s plynovou prípojkou?  Vo Vašom prípade pri tepelnej strate 2 kW by som zemný plyn na vykurovanie nepoužil, nakoľko na tak malý výkon kotol na zemný plyn nenájdete. Existuje kondenzačný kotol, kde modulový výkon kotla začína od 2 kW do cca 17 kW (Geminox). Ale pri takomto malom výkone všetky výhody tohto kotla nevyužijete. Preto navrhujem obrátiť sa na projektantov, ktorí s návrhom vykurovania pre EPD majú dostatočné skúsenosti.

 Môj návrh ako odborníka na zemný plyn, s prihliadnutím na čo najmenšie investičné náklady a racionálnu spotrebu energie:

Vykurovanie: priamo výhrevné elektrické vykurovanie (ak vôbec v spojení s rekuperáciou bude potrebné)

Príprava teplej vody: zásobník na zemný plyn (v prípade, že zriadenie odberného plynového zariadenia nebude investične náročné) , prípadne solárna technika s bivalentým min. 200 l zásobníkom v kombinácii na elektrickú energiu (tu v kombinácii so zemným plynom by fixná mesačná sadzba za zemný plyn prípravu TV značne predražila, taktiež je potrebný odvod spalín)

Varenie: kombinovaný sporák na zemný plyn a elektrickú energiu (ak bude príprava TV na ZP) alebo plne elektrický sporák