Dobrý deň, prosím aké sú predpokladané náklady na kúrenie a ohrev vody pri podkrovnej poschodovej novostavbe s rozlohou 250 m2 z materiálu tehla 38, zateplenie 8 nobasil, počet osôb orientačne 4? Zaujíma ma aké by boli orientačné ročné náklady pri kúrení systémom radiatorov v Eur a pri systéme podlahového vykurovania? Ďakujem

Peter Ješko

    Podľa našeho výpočtu uverejneného na http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/  a odľa Vami zadaných údajov je ročná spotreba zemného plynu na vykurovanie pri použití kondenzačného kotla (pri podlahovom vykurovaní predpokladám použitie tohto kotla) 3323 m 3   (viď obrázok). Pri podlahovom vykurovaní dochádza k ďalšej úspore a to tým, že povrchová teplota vykurovacej plochy je najnižšia zo všetkých spôsobov veľkoplošného vykurovania. Tiež vertikálne a horizontálne rozloženie teplôt vo vykurovanom priestore je takmer ideálne.  Prevádzkové náklady sú nižšie  vzhľadom na to, že podlahová konštrukcia je zároveň vykurovacou plochou s teplotou vyššou, ako je bežná teplota nevykurovanej podlahy, a teplota vzduchu v miestnosti môže byť preto o 2 až 3°C nižšia, ako je teplota normová (1°C = 6 až 7 % energie).

Energetická náročnosť podlahového vykurovania

Prvou podmienkou je kvalitný návrh a realizácia nosných a tepelnoizolačných stavebných konštrukcií. V súvislosti s konštrukčným riešením podlahového vykurovania, ako aj s fyzikálnou podstatou odovzdávania tepla z vykurovacej plochy je reálne možné ušetriť približne 15 – 20 % energie oproti klasickému vykurovaniu (nie kondenzačnému), čím sa podlahové vykurovanie stáva progresívnym vykurovaním s reálnou návratnosťou investície.