Dobry den, potrebovala by som poradit a pocut radu odbornika na spravny vyber kotla. Staviame dom. A prave riesime otazku kurenia. Rozhodli sme pre vykurovanie radiatormi. Viaceri odporucaju kondenzacne kotle. Ten vyber znaciek a typov je prilis velky. Aku znacku kotla by ste odporucili vy? Ake typy a znacky kotlov je mozne aj casovo neskor pripojit na solarne panely? Znacky kotlov Buderus a Viessmann patria k cenovo najdrahsim. Chcela by som urobit vo vybere nejaky kompromis: kvalita, cena a aj uspora. Dakujem

Natália Cádrová

Rozhodovanie aký spôsob vykurovania zvoliť v rodinnom dome je dôležité, nakoľko to môže byť raz za život a každá zmena si vyžiada veľké náklady. Kondenzačná technika v spojení s podlahovým vykurovaním je dnes najprogresívnejší a najekonomickejší spôsob vykurovania.

Ak ste sa rozhodli pre radiátorové vykurovanie, stojí otázka či kondenzačný, klasický alebo nízkoteplotný kotol. Od toho závisí teplotný spád vykurovania a od toho zase potrebný výkon radiátorov v každej miestnosti ako aj odvod spalín. V spojení so solárnou technikou (solár len na prípravu teplej vody, na vykurovanie v našich teplotných podmienkach neodporúčam) zase veľkosť a typ zásobníka na teplú vodu. A to všetko zase závisí od finančných možností  (na solárnu techniku je štátna dotácia cez SIEA). Ak sa rozhodnete na solárnu techniku, odporúčam to riešiť už teraz a spolu aj s vykurovaním. Všetky, aj Vami uvedené značky, ale aj napr. Vaillant, Geminox ponúkajú ucelený systém vykurovania a solárnej techniky, spolu ako jeden set. To je pre vás výhoda, že je to jeden dodávateľ s ktorým, v prípade komplikácií, komunikujete.

Ja by som v dnešnej dobe odporúčal kondenzačnú techniku, nakoľko je to technika, ktorá vie najlepšie využiť energiu obsiahnutú v zemnom plyne.

Dnešný trend (bez soláru), ktorý je pre mňa najbližší, jednoduchý a racionálny, je kondenzačný kotol s plynulou reguláciou výkonu, v spojení so vstavaným nízkoobjemovým vrstveným zásobníkom (cca 50 litrov) v kombinácii s doskovým výmenníkom. Toto všetko v spojení s ekvitermickou reguláciou kotla, priestorovým termostatom a termostatickými ventilmi a hlavicami na radiátoroch.

Čo sa týka značiek, všetci hore menovaný výrobcovia sú kvalitný, líšia sa hlavne použitým materiálom výmenníka tepla (oceľ, nerez a pod.), tvarom horáka a pod. Cena by nemala byť až taká rozhodujúca pri výbere, nakoľko v porovnaní s cenou rodinného domu je to veľmi malá čiastka a teplo vo svojom dome potrebujete, aby ste sa v ňom cítili príjemne.