Dobry den.Dufam,ze mi poradite.Mame stary rod.dom skoro100rocny kamenny.Radi,by sme vyriesit kurenie a ohrev vody.Teraz mame v dome el.priet.ohrievac na ohrev vody a kurime drevom(kachel,kozub a el.radiator.Dom je 30m dlhy a 10m siroky a okna su na vychod.Vobec nemame prehlad,co bybolo a aky kotol si vybrat.Radi by sme ale rozumne,bez obrovskych nakladov investovat.Je nam jasne,ze musime vymenit okna,vchod.dvere.Prosime Vas o radu a dakujeme za odpoved.

Tana Bethke

Dobrý deň,

pri rekonštrukcii objektu, aký spomínate, je najdôležitejšie pozerať sa na vec komplexne. Znamená to síce vyššie počiatočné náklady, no z dlhodobého hľadiska je komplexné riešenie najvhodnejšie. Začať by ste mali znížením tepelných strát objektu, výmena okien a vstupných dverí je samozrejmosťou, dajte si však pozor na nekvalitné lacné (napr. niektoré poľské) okná. Koeficient prestupu tepla celým oknom by mal byť maximálne 1,3 (tomu približne zodpovedá 5-komporový plastový profil s izolačným dvojsklom) ak bude číslo nižšie, (napr. 1,1), tým kvalitnejšie okno je. Montáž by mala byť takzvane "na pásky", podľa odporúčacej normy STN 73 3134. Súčasne by malo dôjsť k zatepleniu obvodových stien a strechy, hrúbku a materiál tepelnej izolácie by Vám mal podľa konštrukcie domu navrhnúť odborník (ak bude príliš tenká, rosný bod sa Vám posunie do stien, čo spôsobí vlhnutie, ak príliš hrubá, zbytočne predražíte investíciu). Vykurovanie a ohrev vody potom môžete riešiť napr. plynovým kondenzačným kotlom, samozrejme záleží od počtu miestností, ich veľkosti a účelu využitia, počtu podlaží a požiadaviek na teplotný komfort. Ideálne znova konzultovať s odborníkom na vykurovanie, ktorý Vám aj vysvetlí rozdiely medzi radiátorovým a podlahovým vykurovaním. Taktiež pri návrhu technológie zvážte, či do budúcna plánujete inštalovať napr. solárne panely a podobne. Táto informácia je dôležitá v čase návrhu typu ohrevu teplej vody. Ideálne teda bude pokiaľ oslovíte niekoho z našich Aliančných partnerov, ktorí Vám na mieste poskytnú viac informácii.

Výber Aliančných partnerov sa nachádza tu: http://www.spp.sk/partneri/vyber-aliancneho-partnera/

Pre Košice  sú na zozname napr. tieto spoločnosti  (celý zoznam je dlhší, uvádzame prvé dve): http://www.azplyn.sk/  a http://www.azplus.sk/sk/  

V prípade, že sa Vám nepodarí nakontaktovať alebo budete mať doplňujúce otázky, zadajte novú otázku cez WEB sppporadimevam.

v.z. M.Chrastina