Dobrý deň. Prosím o radu pri výbere správneho plynového kondenzačného kotla na vykurovanie a ohrev TÚV s externým zásobníkom 100 l do novostavby rod. domu. Kúrenie je v celom dome podlahové, vykurovacia plocha 115 m2, tepelné straty domu 7,9 kW. Ohrev TÚV pre 4 osoby (kúpelňa + samostatná sprcha). Chcel by som hlavne vedieť, aký menovitý výkon kotla by bol najvhodnejší a spôsob ohrevu TÚV.

Miroslav Slaný

Dobrý deň,

keďže tepelné straty domu sú nízke, ale kotom má zároveň slúžiť aj na ohrev vody, je potrebné zabezpečiť dostatočný výkon pre ohrev TÚV, a pritom široký modulačný rozsah pre vykurovanie.

Pri výbere kotla a spôsobe ohrevu vody ďalej zvážte, či do budúcna plánujete iný zdroj tepla pre ohrev vody napr. solárne články. Podľa toho by ste vyberali kotol s externým, bivalentným zásobníkom a reguláciou kotla kompatibilnou príp. prednastavenou pre použitie so solárnym systémom. Ak takýto krok neplánujete, skúste si porovnať výhody externého zásobníka - ako píšete s objemom 100 l, napríklad s kotlom so vstavaným zásobníkom, nabíjacím, resp. vrstveným, s objemom 45 až 75 litrov, a možnosťou dohrevu aktuálne spotrebovávanej vody prietokovým spôsobom cez doskový výmenník. - Nízkoobjemové vrstvené zásobníky a dohrev cez doskový výmenník je aktuálny trend a odozvy zákazníkov sú pozitívne.

Čo sa týka výkonovej rady kotla, výber má nadväzovať na vypočítanú tepelnú stratu objektu, takže určite nepotrebujete kotol s výkonom vyšším ako 15 kW (záleží aj od výrobcov, niektorí majú rady s modulovaným výkonom 3 až 7 kW, ďalší 5 až 12 kW, ale aj menšie..). V prípade domu s nízkou tepelnou stratou je dôležitý široký regulačný rozsah. Ideálne, ak bude začínať pri cca 2 až 3 kW. Niektorí výrobcovia ponúkajú i menšie kotly, s výkonom do 10 kW, tam si však preverte rýchlosť ohrevu vody, v takom prípade je asi 100 l zásobník opodstatnený (samozrejme, záleží od spôsobu spotreby vody a aj technického riešenia dohrevu vody. Kotol s výkonom 10 kW Vám nahreje 100 l vody do 30 minút...)

Najideálnejšie bude, ak si prejdete pre a proti jednotlivých technológii, narýchlo som vytipoval kotly od viacerých výrobcov, samozrejme, riešenia so zásobníkmi ponúka viac výrobcov, no nedohľadával som všetkých:

http://www.vaillant.sk/o-nbs/kategurie-produktov/plynovy-kotly/stacionbrne-kotly/produkt_vaillant/ecocompact-vsc.html

http://www.protherm.sk/produkty/plynove-kotly/kondenzane-kotly/zostavy/

http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=zem

http://www.quadroflex.sk/so-zabudovanym-zasobnikom1/kondenzacny-kotol-so-zabudovanym-zasobnikom-clas-b-premium-24

 

Na tejto adrese sa onedlho objaví zvýhodnená ponuka našich Aliančných partnerov pre zákazníkov SPP, zatiaľ tam nájdete odkazy priamo na jednotlivých výrobcov a partnerov:

http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/spp-bez-starosti/ponuka-plynovych-spotrebicov/

S pozdravom

v.z. M.Chrastina