Dobrý deň, začnem zhurta: trápi ma výška mesačného poplatku za plyn. Bývame v časti starom váľkovom a z časti novopostavenom tehlovom dome (96+84 m2). Tá väčšia časť je vykurovaná radiátormi, tá menšia podlahovkou. Momentálne platím mesačne cca 140 eur čo sa mi zdá veľa. Kamarát mi povedal, že si môj cca 7 ročný Attack závesný turbokotol mám vymeniť za kondenzačný. Otázka znie, či sa mi to oplatí resp. či tým vôbec niečo získam, alebo investícia do takéhoto typu kotla je vôbec v dohladnej dobe resp. počas životnosti kotla nenávratná. Ďakujem a prajem pekný zvyšok dňa. S pozdravom, Viktor

Viktor Tóth

Podľa našich orientačných prepočtov, ktorý si môžete na našej stránke skontrolovať http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/ , nie je Vaša spotreba veľmi neprimeraná. Ide o dom s pomerne veľkou podlahovou plochou. Aj keď sedem ročný kotol Attack nie je starý, dá sa výmenou  za kondenzačný ušetriť. Minimálne v lepšom využití energie obsiahnutej v zemnom plyne (11%), ďalej v lepšej regulačnej technike (ekvitermická regulácia kotla) ako aj v modulácii výkonu kotla, keď kotol  v rozsahu modulového výkonu pracuje v optimálnom režime bez zbytočného vypínania a zapínania.

Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku,

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (pri veľkoobsahovom systéme je podmienka splnená),

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


 Vo vašom prípade existujú kondenzačné kotle tzv. dvojokruhové, ktoré zabezpečujú dodávku tepla do dvoch nezávislých okruhov: podlahovka a radiátorový okruh (napr. kotol Geminox).