Dobrý deň, mám dotaz ohľadom prietokového ohrievača Mora, ktorý máme už cca 30 rokov, ohrievač je funkčný každým rokom servisovaný, má vymenený kotol. Používaný na tri batérie (1x-kuchyňa, 2x kúpeľňa). Pri ročnom vyúčtovaní plynu,sme mali nedoplatok, je možné,že tento zapríčinil náš starý prietokový ohrievač? Majú dnešné moderné ohrievače nižší odber plynu ako staré? Ak áno, prosím Vás o radu, aký ohrievač by bolo vhodné zakúpiť, aby spĺňal parametre spotreby pre 4-člennú rodinu a aby bol zároveň najekonomickejší . Vopred ďakujem za radu.

Karol Kotouček

Dobrý deň,

staršie plynové spotrebiče majú nižšiu účinnosť ako nové, otázne je, ako veľká je spotreba, resp. či bolo výrazne vyššie množstvo spotrebovaného plynu voči bežnej spotrebe (môže byť spôsobené častejším používaním - zvýšenou spotrebou teplej vody). Ak bol vyšší nedoplatok (nakoľko ceny plynu rástli, a zálohové platby možno zostali nastavené na pôvodnej sume) je možné, že rozdiel je spôsobený tým. Ďalšie otázky by som hľadal v mieste inštalácie. Ak je ohrievač ďalej od miesta spotreby, voda v potrubiach ochladá, takže vždy sa vyrobí viac teplej vody, ako sa spotrebuje.. A táto vykurovacia sezóna patila medzi energeticky najnáročnejšie, takže aj ochladanie mohlo byť výraznejšie.

Investícia do nového ohrievača musí byť premyslená a koncepčná. Otázne je, ako vykurujete, ak plynom ,cez plynový kotol, nerozmýšľali ste nad zásobníkom? Ak áno, a uvažujete aj nad novým zdrojom tepla, potreboval by som viac údajov. Ak sa zameriavate vyslovene iba na ohrievač, namiesto čisto prietokového modelu by som volil kombinovaný model - aj s malým, ideálne vrstveným zásobníkom. Neviem, či je ohrievač v byte alebo dome, či priamo v kúpeľni alebo obytnej časti, ak áno, pri novom modeli by som už volil niekorý z bezpečnejších modelov -  s uzatvorenou spaľovacou komorou (teda nasávaním zvonka) - samozrejme pokiaľ je to na danom mieste možné ho nainštalovať. Ideálne je, ak to priamo na mieste posúdi odborník.  

Pokiaľ budete mať k odpovedi dodatočné otázky, formulujte ich ako novú otázku na našej WEB poradni na www.sppporadimevam.sk

v.z. M.Chrastina