Dobry den, potrebovali by sme poradit s kotlom do rodinneho domu. Byvame v okoli PP, prave rekonstrujeme 290 rocny rodinny dom, dom NIE JE pamiatkovo chraneny. Pred prebiehajucou rekonstrukciou bola posledna rekonstrukcia vykonana pred 30 rokmi. Vykurovanie doteraz bolo kotlom VIADRUS G 23. Vykurovacia cast prizemia je 83 m2 poschodie ma 81 m2. Do jedalne sme si dali postavit kachlovu pec, v obyvacke mame krb, ale bez rozvodov,len na tuto miestnot sluzi. Radiatov v dome mame 13, rurkovanie sme ponechali povodne. Strecha je uz treti rok zaizolovana. Aky typ kotla by ste nam odporucali? Manzel chce kondenzovany, ale ja s tym velmi nesuhlasim, myslim, ze je to zbytocne drahe. Poprosim vas o radu este aj co sa tyka boilera. Doteraz sme pouzivali tatramat LOVK 150. Po necelych 3 rokoch ho vsak musime vymenit, lebo nikdy nam kapacine nepostacoval, boli neustale problemy s teplou vodou. V dome byvame 4 dospele osoby. Aky bojler by ste nam odporucali? Dakujem za odbornu radu este upresnim, ze rocnu spotrebu plynu sme mali 39 731kWh a spotrebu elektriny 11 000 kWh. pochopitelne by sme ocenili rady, ktore nam pomozu znizit tieto cisla

zuzana novotska

Po 30 rokoch prevádzky je najvyšší čas na rekonštrukciu vykurovacej sústavy, alebo minimálne na výmenu zdroja tepla. Vo vašom prípade, s ohľadom na vykurovanú plochu a ročnú spotrebu, odporúčam kondenzačnú techniku.  Je to technika, ktorá vie najlepšie využiť energiu obsiahnutú v zemnom plyne. Paradoxne veľkoobsahové  systémy (čo asi váš systém pri 13 radiátoroch je) kondenzačným kotlom vyhovujú, čo pre väčšinu moderných nástenných kotlov predstavuje ťažko riešiteľný problém. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku,

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (pri veľkoobsahovom systéme podmienka splnená bude),

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


Vami uvádzaný typ ohrievača na  prípravu teplej vody s obsahom 150 litrov by mal pre 4 člennú domácnosť stačiť.  Ide o kombinovaný ohrievač, ktorý v lete asi prevádzkujete na elektrickú energiu (podľa vami udávanej spotreby el. energie). Podľa technických údajov výrobcu čas ohrevu z 15°C na 65°C je cca 4,6 hod. Oproti ohrevu z kotla je to podstatne dlhšia doba. Riešenie je využívať kotol na prípravu teplej vody počas celého roka.

Efekt z prechodu na kondenzačný kotol vo Vašom prípade (30 ročný kotol) môže byť značný (cca 20% a viac), nakoľko  meracia a regulačná technika pri dnešných kotloch je niekde úplne inde (modulová regulácia výkonu kotla, ekvitermická regulácia kotla, priestorový termostat, montáž termostatických ventilov a hlavíc na radiátoroch).

SPP na svojej stránke ponúka plynové spotrebiče s akciovými cenami od svojich Aliančných partnerov Viac na : http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/spp-bez-starosti/ponuka-plynovych-spotrebicov/

Konkrétne rady a tipy ako ušetriť v domácnosti nájdete na: http://www.sppporadimevam.sk/rady-a-tipy/bez-investicii/