Pekný deň prajem, mám dôležitú otázku.V rodinnom dome si musíme vymeniť kotol,ktorý sa nachádza v pivničných priestoroch. Pretože Modran PKM 24 doslúžil- nevieme zohnať súčiastky napr.solenoidy.Rozhodli sme sa pre kúpu kondenzačného kotla. Za akých podmienok môže byť namontovaný kondenzačný kotol a aký typ nám odporúčate,v pivnici je optimálna vlhkosť s malým oknom, kotol je umiestnený na betónovom podstavci,pretože raz za 5 -7 rokov je v pivnici spodná voda. V dome sú radiátory. Ďakujem za váš čas. S pozdravom Soňa

Soňa Sládková

Rozhodli ste sa správne v dnešnej dobe pre kondenzačnú techniku. Je to technika, ktorá vie najlepšie využiť energiu obsiahnutú v zemnom plyne. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku,

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (v súčasnosti predimenzované radiátory má v podstate každá staršia stavba, čiže podmienka môže byť splnená)

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


Efekt z prechodu na kondenzačný kotol môže byť značný (cca 20% a viac), nakoľko  meracia a regulačná technika pri dnešných kotloch je niekde úplne inde (modulová regulácia výkonu kotla, ekvitermická regulácia kotla, priestorový termostat, montáž termostatických ventilov a hlavíc na radiátoroch).

Dnes výrobcovia ponúkajú závesné aj stacionárne kondenzačné kotle, výber je na Vás, ak tam máte spodnú vodu. Odporúčam sledovať našu stránku s výhodnou ponukou plynových spotrebičov, kde nájdete aktuálnu ponuku renomovaných predajcov kvalitných kotlov. Viac na : http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/spp-bez-starosti/ponuka-plynovych-spotrebicov/