Mám starý rodinný dom cca 50 ročný. Vymenené sú okná za eurodrevené. Nie je zatepleny je postavení z kameňa, tehly, na strope sú tzv. valky. Strecha je pôvodná cca asi tiež 50 ročná, plechová. Máme staré radiatore - článkové s termo-hlavicami. Počet izieb v rodinnom dome 5. Rozmer - priemer jednej izby je 6 x 5 m a výška izby asi 2,5 m. Dom je podpivničený, v súčasnej dobe vlhký, plesnivý. V technickej miestnosti je pec ešte pôvodný. V kúpelni na poschodí je zásobník vody Qvadrika asi 1,5 ročná. Chcel by som sa poradiť čo je pre mňa najvhodnejším riešením, lebo finančné prostriedky na rekonštrukciu nemám. Pracujem /príjem 500€/ a zároveň sa starám o chorú manželku po cievnej príhode /invalidný dôchodok 290 €/ . Mesačné inkaso plyn 280 € + 60€ elektrika je spolu 340€. Je to strašne veľa. Dom je strašne stratový. Prosím poradte mi čo v mojom prípade mám robiť, kde sa mám obrátiť aby som dostal nejakú zľavu na mesačnom poplatku, alebo kto by mi pomohol pri financovaní rekonštukcie. Ďakujem

Pavel Hvizdoš

Dobrý deň,

mrzí nás, že ste sa dostali do takejto neľahkej životnej situácie. Našou úlohou, ako radových zamestnancov, je poskytovať rady na zníženie spotreby energie v domácnosti. Z informácii, ktoré uvádzate sa nedá identifikovať, či spotrebovávate viac plynu, ako je bežné v podobných objektoch. Orientačnú spotrebu zemného plynu si môžete vypočítať na našej stránke: http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/kalkulacne-nastroje/kalkulator-spotreby/ .

SPP aj v spolupráci s Ekofondom ako aj s Aliančnými partnermi sa snaží pomôcť našim odberateľom rôznymi akciami ako zľavy na výmenu okien, zľavy na kúpu kondenzačného kotla, príspevok na zatepľovanie a pod. Niektoré akcie sú už minulosťou, niektoré práve prebiehajú, Žiaľ bez vstupných investícií to nejde. Ja by som navrhol aspoň odbornú prehliadku Vášho kotla, jeho prečistenie, nastavenie. Je to vhodné tak z hľadiska úspor ako aj z hľadiska bezpečnosti prevádzky. Námety na všeobecné rady a tipy, ktoré môžu čiastočne pomôcť znížiť spotrebu energie a pritom sú nízko nákladové nájdete na http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/znizenie-nakladov-na-energie/bezinvesticne/ .

S pozdravom.