Plánujem komplexnú rekonštrukciu 23ročného ústredného kúrenia v jednoposchodovom rodinnom dome. Kotol Gazex 24, veľkoobjemové rozvody, klasické rebrové liatinové radiátory. Príprava TUV v externom obojživelníku (tento bol vymenený pred rokom za nový). Otázka: aký typ kotla by ste navrhli použiť? Pri kondenzačnom nemám možnosť odvádzať kondenzát do kanalizácie, nakoľko kotolňa je nízko a rozvody na kanál sú vyššie. Z finančných dôvodov mohol by som ponechať pôvodné liatinové radiátory a vymeniť iba rozvody za tenšie + nový kotol? Ďakujem.

Ján Tchurík

Pre väčšinu moderných nástenných kotlov samotiažne vykurovacie systémy predstavujú ťažko riešiteľný problém. Kondenzačným kotlom pritom veľkoobsahové systémy paradoxne vyhovujú.

Preto máte tieto možnosti:


zmena veľkoobsahového vykurovania na menej obsahové. Pritom výmena liatinových radiátorov nemusí byť nutná ak sú v dobrom stave a nie sú zanesené, prípadné zníženie plochy, ak sa dá, môže byť vhodné

pouvažujte predsa len o vhodnom umiestnení kondenzačného závesného kotla, tam kde je možnosť odvodu kondenzátu ako aj splodín. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené ešte tieto podmienky:

prevložkovanie komína na kondenzačnú

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (veľkoobsahový systém túto podmienku s najväčšou pravdepodobnosťou spĺňa)