Dobry den, zaujalo ma porovnanie ohrevu TUV na stranke http://www.enbra.cz/ohrev-tuv-nenechte-se-zmast/. Rad by som vedel vas nazor a ake vyhody a nevyhody vidite v nasledujucich dvoch alternativach ohrevu TUV. Ide o novostavbu a nad solarnym ohrem TUV neuvazujem. 1.alternativa: plynovy kotol s externym zasobnikom teplej vody (asi 120l) 2.alternativa: plynovy kotol a samostatny plynovy bojler (tiez asi 120l). Dakujem sa odpoved.

Jozef Pidik

Prečítal som si uvedený článok. Môj názor v podstate je, že každé porovnávanie pokrivkáva. Určite aj moje, ktoré mám uverejnené na: http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/kalkulacne-nastroje/rocne-naklady-na-energiu/ . Tam mám zhodnotenú všetku energiu, ktorú rodinný dom potrebuje spolu s investičnými nákladmi na jeho vykurovanie. Môj názor je taký, že ak má rodinný dom prípojku na zemný plyn, tak ju treba maximálne využiť, okrem pečenia. Pripravené pokrmy s pomocou elektrickej energie sú chutnejšie. Zemný plyn bude stále lacnejší ako elektrická energia, už len z hľadiska komfortu (napr. spotrebiče na el. energiu nepotrebujú odvod spalín, odpadá starostlivosť o komín atď). V podstate stále platí, že elektrické „spotrebiče“ sú investične menej náročné ako na zemný plyn, ale prevádzkové náklady sú vyššie.  

Ďalší problém je príprava teplej vody v novom rodinnom dome. Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody.  Neviem typ, veľkosť rodinného domu, jeho tepelno technické kvality (tu predpokladám veľmi dobré), počet osôb, spôsob vykurovania a pod. Pri kvalitných nových a nie veľmi veľkých domoch nastáva situácia, že potreba výkonu kotla na vykurovanie je omnoho menšia ako na prípravu teplej vody. Ak kotol bude umiestnený blízko spotreby teplej vody, vhodná alternatíva môže byť kondenzačný kotol  so vstavaným vrstveným zásobníkom cca 50 litrovým (teplú vodu pripravuje doskový výmenník umiestnený pred zásobníkom). Ďalšia možnosť je samostatný zásobníkový ohrievač teplej vody (cca 80 až 120 litrov podľa počtu osôb), zase umiestnený blízko jej spotreby. To ak kotol bude umiestnený ďalej od spotreby teplej vody. Tu ale účinnosť prípravy je menšia ako pomocou kondenzačného kotla a potrebujete ďalší odvod spalín (komín, výduch). Alebo kombinácia kondenzačného kotla s nepriamo výhrevným zásobníkom. Ak bude umiestnený ďalej od spotreby, vhodné je zriadenie cirkulačného potrubia. V každom prípade odporúčam kondenzačný kotol pre jeho nesporné výhody oproti klasickému. Celý vykurovací systém ako aj odvod spalín musí byť potom naň naprojektovaný (teplotný spád, veľkosť vykurovacích telies, vyvložkovanie komína pre kondenzačnú techniku...)