Dobry den! Rad by som vedel ake by mohli byt predpokladane naklady na TUV rocne pri pouziti plynoveho ohrievaca vody? Plynovy ohrievac- 80L. Domacnost 3x dospely . Pouziva sa 2x drez a 1x sprchovaci kut

peter kulin

Podľa našich skúseností ročná spotreba zemného plynu na prípravu teplej vody pre 3 osoby by mohla byť okolo 458 m 3 /rok. V odbernom mieste Michaľanyto predstavuje 4866 kWh/rok a pri súčasných cenách a zaradení do tarify D2 (Ohrievame) je to 308 €/rok. Výpočet je orientačný a spotreba zemného plynu na prípravu teplej vody je závislá na viacerých faktoroch. Niekoľko základných rád:


V zásobníkovom ohrievači ohrievajte vodu tak, aby maximálna teplota vody na výstupe z ohrievača bola 55°C a na výtoku 50°C.

Nezabudnite na pravidelné (1 krát za týždeň) jednorazové zvýšenie teploty vody v zásobníku minimálne na 70°C kvôli likvidácii nežiaducich baktérií.

Uprednostnite sprchovanie pred kúpaním. Kúpeľ je trikrát drahší, ako šesť minút trvajúce sprchovanie.

Umývať riad v tečúcej vode nie je hospodárne.

Dbajte na dobré tesnenie vodovodných batérií. Kvapkajúcim kohútikom môže za mesiac odtiecť aj viac ako 180 litrov vody.

Veľkým plytvaním je nechávať vodu dlhodobo tiecť bez využitia. Odporúča sa používať na vodovodných batériách šetriče vody (efekt sprchy, tzv. perlátory).

Pravidelne sledujte svoj merač teplej vody. Sledovaním spotreby teplej vody možno dosiahnuť podstatné zníženie zbytočnej spotreby a tým ušetriť na nákladoch na vodu aj na jej ohrievanie. Faktúra za vodu Vás potom nemôže prekvapiť.