Dobrý deň, riešime problém kotla a ohrevu vody v 12.ročnom dvojgeneračnom 2-podlažnom dome, 242m2, ktorý nebol dokončený. Postavený z Porothermu 400mm, nezateplený, drevené okná-dvojsklo- izolačné, teplotné straty objektu 12,6kW. Nechystáme sa ho zateplovať, ani meniť okná. Rozvody sú už hotové, medené trubky, pripravené na teplotný systém s núteným obehom vykurovacej vody s tepl. spádom 85/70 C, Zdrojom tepla mal byť nízkotlakový teplovodný plynový kotol Leblanc GVM 5.20E, turbo, s menovitým výkonom 23,2 kW. Prívod vzduchu a odvod spalín mal byť zabezpečený turbo-rúrou. Výkon vykur.teleis: 14 116W, spotreba plynu: 2,73Nm3/hod. Otázka. Postavili sme dodatočne komín, s jedným prieduchom na krb a druhým na odvod spalín z plynového kotla, ktorý nie je zatiaľ vyvložkovaný. Riešime dilemu či kúpiť kondenzačný kotol, ale plocha radiátorov je malá, zodpovedajúca teplote projektovanej vody v obehu. Argument pre kondenzačný je, že pri celoročnom ohreve vody a teplotách v zime v oblasti západného Slovenska bude väčšiu časť vykurovacej sezóny postačovať teplota vody do 60 C, ktorá má ako max. hranica pri využití kondenzačného kotla zmysel. Pre klasický kotol hovorí protiargument, že pri spomenutých stratách domu nebude kondenzačná teplota postačovať. Nehovoriac o tom, že kotolňa je veľmi malá a hodil by sa nám rozmerovo malý kotol aj so zásobníkom vody. Kondenzačný, či klasický turbo kotol? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Ešte podotázka- ako často vyžaduje klasický plynový turbokotol servisnú kontrolu?

Tatiana Novotna

V podstate ste všetky pre a proti vymenovali. Čo dodať? Ak by ste neboli limitovaný výkonom radiátorov, pri takej veľkej podlahovej ploche určite kondenzačný kotol. Možno by som si dal prepočítať plochu radiátorov pri teplotnom spáde  pre kondenzačný režim. Som na polovicu presvedčený, že je tam určitá rezerva. Výpočtová teplota pre Bratislavu je -11°C, na túto je dimenzované kúrenie. Môže sa stať, že zopár dní alebo nocí kotol nebude pracovať v kondenzačnom režime, spotreba plynu bude o niečo väčšia, ale zima vám nebude.

Poznámka: kotol leblanc sa už nevyrába, pohltili ho iný výrobcovia, nástupca v kondenzačných kotloch je Geminox.

Interval prehliadky plynových spotrebičov odporúča výrobca. Pri plynových kotlov je to 1x za rok povinne v rámci záruky, potom dobrovoľné.  Akurát pri kondenzačných kotlov je to o niečo drahšie.