Chcel by som sa spytat na prakticky rozdiel medzi gamatkami v porovnani s kotlom a teplovodnym systemom - kombinovanym s radiatormi. Riesim otazku vymeny dozitych gamatiek vo vikendovom domceku, kde realne chodim 1x, maximalne 2x mesacne. Oplati sa mi kotol?

Jaroslav Kohút

Dobrý deň.

Vykurovanie vo víkedových domoch je vždy závislé od intenzity využívania a type vykurovacieho systému. Pokiaľ je dom využívaný iba sporadicky, sú priamovýhrevné vykurovacie telesá (napr. gamatky) praktickejšie. A to hlavne z pohľadu údržby systému - v zimnom období netreba myslieť na to, či bol systém vypustený, alebo nie. Pri teplovodnom vykurovacom systéme je nutné dom temperovať i v prípade, že nie je obývaný, resp. systém vypúšťať. Existuje i možnosť využitia nemrznúcej zmesi, no tá negatívne vplýva na prenos tepla.

Vo Vašom prípade by som vo víkendovom dome ponechal gamatky. Tie ktoré sú dožité vymeňte za nové, samozrejmosťou by mali byť modely s uzatvorenou spaľovacou komorou (sú bezpečnejšie).  Teplovodný systém vo Vašom prípade nepripadá do úvahy, nakoľko budovanie teplovodných rozvodov, radiátorov, čerpadiel, kúpa a montáž kotla + dymovodu alebo komína by určite prevýšila cenu nových gamatiek. Vzhľadom k intenzite využitia domu by takáto investícia nebola návratná.