Dobrý deň, som klient SPP, v rodinnom dome mám plynové kúrenie od r. 1999, kotol Leblanc GLS 23 v spojení s 200 l zásobníkom TUV. Vzhľadom na ročnú spotrebu cca 30.000 KW a neustále zanášanie výmeníka akýmsi zeleným oxidom uvažujem nad výmenou kotla. S tým sú spojené otázky - je to už nutné, a ak ano, aký kotol si vybrať? Či teda modernejšiu obdobu srtývajúceho, teda s výstupom spalín do komína, či turbo /s možnoasťou do komína?/ alebo kondenzačný? Kondenzačný vyžaduje vložkovanie komína, odpad kondenzovanej vody, teda prídavné náklady. Čo by mi z hľadiska finančných nákladov, ich prípadnej návratnosti poradil odborník? /Dom s obyvateľným podkrovým nie je zateplený, okná plastové/ Ďakujem za radu.

Jozef Balšan

Po 12 rokoch prevádzky je kotol minimálne morálne na prahu svojho života, technicky ešte môže byť stále v pohode (na tú dobu boli kotle Leblanc na našom trhu považované za kvalitné). Je dôležité, aká starostlivosť bola kotlu venovaná, či boli uskutočnené prehliadky a nastavenie kotla odborným pracovníkom počas jeho životnosti aj po záručnej dobe. Najlepšie k stavu kotla sa vie vyjadriť práve on. Pri Vami udávanej spotrebe by som uvažoval o nákupe kondenzačnej techniky, aj keď nie celá spotreba je na vykurovanie. Kotol Leblanc sa už nevyrába, jeho nástupca v kondenzačnej technike je kotol Geminox a Seradens ako kondenzačný stacionárny kotol, predajca ten istý Procom.

Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku (vývod na fasádu domu je zakázaný, môžete mať výduch popri fasáde, ale vyvedený až nad strechu)

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (vo vašom prípade, či sú predimenzované veľkosti plôch radiátorov. Neviem aký typ a vek má vykurovací systém. U starších systémoch boli plochy radiátorov predimenzované)

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


Návratnosť sa dá znížiť aj vyhľadaním zliav, keď rozdiel medzi klasickým kotlom a kondenzačným je podstatne nižší. Predajcovia práve v tomto období, po vykurovacej sezóne, radi ponúkajú zľavy, na jeseň je odbyt už lepší. Nie nezaujímavá je aj akcia Ekofondu : http://www.ekofond.sk/novinky/ekovyhra-–-sutaz-o-20-z-ceny-noveho-kondenzacneho-kotla/6354 .