Dobrý deň prajem,moje zákaznícke číslo je:5101536796. chcem okrem kotla na tuhé palivo vymeniť aj starý plynový kotol PKM za nový v nezateplenom starom rodinnom tehlovom dome s 50 cm múrmi a plastovými oknami. Preto Vás žiadam o radu, či tam dať kondenzačný, alebo nekondenzačný, keďže nemám tam podlahové kúrenie, ale len liatinové radiátory v celkovom počte 177 článkov, rozvody sú riešené 2" rúrami. Mám otvorený systém, lebo pri uzavretom systéme keď som topil kotlom na tuhé palivo vytlačilo vodu cez poistný ventil a zavzdušnilo radiátory. Hrúbku - svetlosť rozvodov nechcem meniť, lebo chcem aby systém pri používaní kotla na tuhé palivo fungoval samotiažou,napr. keby vypadla elektrina aj na dva týždne. Vopred ďakujem a prajem príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov.

Vladislav Bučko

Podľa vami zadaných údajov neviem posúdiť spotrebu zemného plynu prípadne potrebný výkon plynového kotla. To si môžete vypočítať na našej adrese: http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/kalkulacne-nastroje/kalkulator-spotreby/ . Ale ak chcete zachovať súčasný systém vykurovania odporučil by som kondenzačný kotol. Pre väčšinu moderných nástenných kotlov samotiažne vykurovacie systémy predstavujú ťažko riešiteľný problém. Kondenzačným kotlom pritom veľkoobsahové systémy paradoxne vyhovujú. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku (vývod na fasádu domu je zakázaný, môžete mať výduch popri fasáde, ale vyvedený až nad strechu)

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim. U starších systémoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované.

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


V súčasnosti je zaujímavá akcia Ekofondu,s možným príspevkom na kondenzačný kotol. Viac na: http://www.ekofond.sk/novinky/ekovyhra-–-sutaz-o-20-z-ceny-noveho-kondenzacneho-kotla/6354