pokazil sa mi starý plynový kotol v rodinnom dome (gazex 25), akým kotlon by som ho mal nahradiť, z hladiska najekonomickejšej prevácky (kondenzačný, nizkotepelný a podla možnosti akého výrobcu mi doporučíte) s pzdravom Čermák

Marek Čermak

Poskytli ste mi dosť málo údajov k posúdeniu Vášho vykurovacieho systému, k veľkosti a tepelno izolačným vlastnostiam domu. V prvom rade je potrebné posúdiť výkon kotla. V minulosti sa dávala pomerne veľká rezerva na jeho výkon . Orientačný prepočet ročnej spotreby zemného plynu a potrebný výkon kotla si môžete vypočítať na: http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/kalkulacne-nastroje/kalkulator-spotreby/ . Tiež by ste mali vedieť, či urobíte nejaké zlepšenia tepelných vlastností: výmena okien a vstupných dverí, zateplenie obvodových stien, zateplenie strechy. Všetky tieto opatrenie vedú k zníženiu spotreby a aj potrebného výkonu kotla. Podľa mojich skúseností, pri ročnej spotrebe zemného plynu okolo 3000 m 3 je potrebné uvažovať o kúpe kondenzačného kotla. Úspory dosiahnuté z takejto spotreby sú už zaujímavé, pri cenovom rozdiely medzi klasickým a kondenzačným kotlom. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku (vývod na fasádu domu je zakázaný, môžete mať výduch popri fasáde, ale vyvedený až nad strechu)

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim. U starších systémoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované.

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


Na našej stránke je uverejňovaná Výhodná ponuka plynových spotrebičov, kde si môžete vybrať spotrebiče z aktuálnej akciovej ponuky výrobcov a dodávateľov plynových spotrebičov: http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/produkty-dom/ponuka-plynovych-spotrebicov/ . Nie nezaujímavá je aj akcia Ekofondu : http://www.ekofond.sk/novinky/ekovyhra-–-sutaz-o-20-z-ceny-noveho-kondenzacneho-kotla/6354 , ktorá ponúka možnosť príspevku pri kúpe kondenzačného kotla.