Aky kotol na zemny plyn mam si mam si kupit na ohrev ustredneho kurenia,bez ohrevu vody.aka znacka peca by mi vyhovovala aby bola lacna a usporna na plyne dakujem za pochopenie.

Peter Kucera

Lacné a úsporné. To asi dnes nie je. Z lacnejších kotlov sú kotle značky Protherm. Úsporné sú zase všetky kondenzačné kotle, ktoré zase až tak lacné nie sú. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku.

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim. U starších systémoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované takže stačili.

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


 

Predajcovia ale majú rôzne akcie, kde ten rozdiel sa podstatne zníži. Aj na našej stránke sú uverejňované spotrebiče z aktuálnej akciovej ponuky výrobcov a dodávateľov plynových spotrebičov: http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/produkty-dom/ponuka-plynovych-spotrebicov/ . Nie nezaujímavá je aj akcia Ekofondu : http://www.ekofond.sk/novinky/ekovyhra-–-sutaz-o-20-z-ceny-noveho-kondenzacneho-kotla/6354 , ktorá ponúka možnosť príspevku pri kúpe kondenzačného kotla.

Pri spotrebe zemného plynu nad 3000 m 3 za rok sa investícia do kondenzačného kotla vyplatí.