Dobrý den! Nikde sa neviem docitat alebo zistit aky plynovy kotol mam dat ked idem davat nove kurenie to je rozvody,radiatory a samozrejme kotol.Prosím vás poradte mi ci mam dat prietokový kotol(obycajny) alebo kondenzacny kotol.Viem,ze kondenzacny stoji viac ale je uspornejsi a ci ho mozem dat na tie radiatory.Ale zevraj je na radiatory zbytocny.Ze sa vyuziva len na podlahove kurenie.mne ide hlavne o spotrebu.teda o co najmensie vydavky za plyn.Dom mam asi 120m2.Stropy su na polovici domu znizene a zateplene.Obvodove mury nezatelene sirka 40cm.Su tam plastove okna.Prosim za skore vyriesenie mojej nekonecnej dilemy.Uz teraz vam dakujem!!!

Martin Oslanec

Ak sa chystáte rekonštruovať celý vykurovací systém, najlepšie by bolo dať si vypracovať projekt vykurovania. V projekte sa určí teplotný spád vykurovacieho systému (teplota vykurovanej a vratnej vody), od teplotného spádu zase potrebná veľkosť (plocha ) vykurovaích telies pre každú jednotlivú vykurovanú miestnosť. Od kvality domu aj jeho tepelno technických vlastností zase potrebný výkon zdroja tepla, či už plynový alebo iný kotol. Zhodnotenie energie ktorá je obsiahnutá v zemnom plyne je najvyššie v kondenzačných kotloch. Dnes nič lepšie neexistuje, jedine v spojení s obnoviteľnými zdrojmi, čo je už ale investične náročnejšie.  Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku.

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim. U starších systémoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované takže stačili.

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


 

Máte pravdu, že kondenzačné sú od klasických kotlov drahšie. Predajcovia ale majú rôzne akcie, kde ten rozdiel sa podstatne zníži. Aj na našej stránke sú uverejňované spotrebiče z aktuálnej akciovej ponuky výrobcov a dodávateľov plynových spotrebičov: http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/produkty-dom/ponuka-plynovych-spotrebicov/ . Nie nezaujímavá je aj akcia Ekofondu : http://www.ekofond.sk/novinky/ekovyhra-–-sutaz-o-20-z-ceny-noveho-kondenzacneho-kotla/6354 , ktorá ponúka možnosť príspevku pri kúpe kondenzačného kotla.

Je len na Vás, aký kotol si vyberiete. Pri spotrebe zemného plynu nad 3000 m 3 za rok sa investícia do kondenzačného kotla vyplatí.