Dobrý deň. Chceli by sme vymeniť starý plynový kotol za nový. Aký typ a výkon kotla v KW je vhodný pre starší rodinný dom s vymenenými plastovými oknami, rozmer 90 m2 x 2,75 m výška, radiatory 2 ks - dvojmetrové, 3 ks - 1 m, 1 ks - 1,2 m, obvodové múry nezateplené, hrúbka 40 cm. Používať sa bude na kúrenie, ohrev vody a varenie. Ďakujem Adriana Machilová

Adriana Machilová

Dobrý deň,

v prvom rade sa chcem ospravedlniť, že pre iné pracovné povinnosti som sa dostal k odpovedi až teraz.

Potrebný výkon kotla na vykurovanie podľa Vami zadaných údajov je cca 10 kW. Ide o menší rodinný dom, podľa mojich výpočtov, s orientačnou ročnou spotrebou na varenie, prípravu teplej vody pre 3 osoby a vykurovanie približne 2300 m 3 zemného plynu a potrebným výkonom kotla cca 10 kW. Ak spotreba teplej vody nie je vzdialená od jej prípravy, odporúčam kotol s integrovaným zásobníkom veľkosti cca 50 litrov či už vrstvený (v spojení s doskovým výmenníkom) alebo klasický. Pri takejto spotrebe finančná návratnosť kondenzačného kotla je otázna, ale v prípade priaznivých zliav môže byť cenový rozdiel od klasického kotla pomerne malý, viac aj na http://www.spp.sk/zakaznici/domacnosti/produkty-dom/ponuka-plynovych-spotrebicov/   .  Pri kondenzačnej technike však treba mať na zreteli splnenie týchto podmienok:


prevložkovanie komína materiálom vhodným pre kondenzačnú techniku (plast, nerez)

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim (v starších domoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované ,takže pri kondenzačnej technike by ich plocha mohla postačovať).

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


 

S pozdravom