Moj stacionarny kotol na kurenie (Protherm Medved KLOM) ma moznost pripojit eqitermicku regulaciu t.j. nejaky vonkajsi teplotnu snimac. Kolko % spotreby plynu sa da usetrit ak dam namontovat vonkajsi teplotny senzor ?

Marian Krivda

Ekvitermická regulácia prispôsobuje  teplotu vykurovacej vody v závislosti na vonkajšej teplote. Vonkajší snímač neustále sleduje zmeny vonkajšej teploty a regulátor tak podľa vopred nastavených závislostí prispôsobuje teplotu vykurovacej vody (a tým aj teplotu v objekte) tak, aby sa v každom okamžiku zaistila dokonalá tepelná pohoda. Spojením tohto systému s izbovým regulátorom a termostatickými radiátorovými ventilmi sa môže vytvoriť spoľahlivý, ekonomický a príjemný spôsob vykurovania. Kvôli jednoduchej obsluhe regulátora je v pamäti vopred nastavených niekoľko vykurovacích kriviek, podľa ktorých je ku každej vonkajšej teplote priradená konkrétna teplota vykurovacej vody. Tu občas treba mať trpezlivosť na optimálne nastavenie vykurovacej krivky.

Výhody ekvitermickej regulácie:

prispôsobenie teploty vykurovacej vody okamžitej hodnote vonkajšej teploty

výhoda zvlášť v prechodnom období roka, keď je tento spôsob regulácie pružnejší než prostredníctvom klasického izbového regulátora

pri náhlych výkyvoch počasia reaguje kotol riadený ekvithermom rýchlejšie, než kotol riadený len izbovým termostatom

úspornejšie vykurovanie – do vykurovacej sústavy sa dostáva voda len s takou teplotou, aká je za daného stavu nevyhnutná.

 Ekvitermická regulácia môže ušetriť cca 10% energie na vykurovanie.