Dobrý deň, chystáme sa meniť kotol na plyn, nie je mi jasné, pre aký sa mám rozhodnúť- či klasický , nízkoteplotný, alebo kondenzačný kotol? Dom je dvojpodlažný, nezateplený, murovaný z dierovanej keramickej tehly / 45 cm hr/, nové plastové okná, rovná strecha, radiátory sú nové, korad, aj s termostatickými hlavicami. Zatiaľ vykurujeme Destilou 18 kw, má 14 rokov a aby bolo teplo v dome radiátory musia byť dosť horúce. Terajšia spotreba plynu za rok je 3600 kubíkov, je v tom aj bojler na TUV . Čo je tepelný odpor domu? Ako súvisí s výberom kotla? Čo je z hľadiska nákladov na výrobu teplej vody výhodnejšie- 46 litrový vstavaný nabíjací zásobník alebo 120 l bojler prepojený s kotlom? Na základe čoho sa rozhodnúť pre tú alebo onú verziu? vopre ďakujem

Oleg Cipov

Podľa mojich skúseností, pri ročnej spotrebe zemného plynu okolo 3000 m 3 je potrebné uvažovať o kúpe kondenzačného kotla. Dnes neexistuje lepšie zhodnotenie energie, ktorá je obsiahnutá v zemnom plyne ako v kondenzačných kotloch. Úspory dosiahnuté z takejto spotreby sú už zaujímavé. Pri výmene klasického kotla za kondenzačný však musia byť splnené minimálne tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku (vývod na fasádu domu je zakázaný, môžete mať výduch popri fasáde, ale vyvedený až nad strechu)

výkon radiátorov navrhnutý pre kondenzačný režim. U starších systémoch boli plochy radiátorov väčšinou predimenzované, pri použití kondenzačnej techniky majú dostatočný výkon

možnosť odvádzať kondenzát z kotla do kanalizácie


 

Tepelný odpor domu alebo tepelné straty domu určujú výkon kotla, potrebný k dosiahnutiu optimálnej vnútornej teploty (cca 20°C) pri vonkajšej výpočtovej teplote ( v Bojniciach je to -13;C). Čím kvalitnejšie materiály, z ktorých je dom postavený, čím kvalitnejšie okná, vstupné dvere, strecha, tým sú tepelné straty domu nižšie (tepelný odpor vyšší), tým je potrebný nižší výkon kotla a tým aj spotreba zemného plynu je nižšia.

Orientačný prepočet ročnej spotreby zemného plynu a potrebný výkon kotla si môžete vypočítať na: http://www.spp.sk/poradime-vam/rady-a-tipy/kalkulacne-nastroje/kalkulator-spotreby/ .

Pri kondenzačných kotloch je trendom vstavaný nabíjací zásobník cca 50 litrov v spojení s doskovým výmenníkom. Má to výhodu v tom, že príprava teplej vody prebieha v kondenzačnom režime a ak obsah zásobníka v danej chvíli nepostačuje správa sa ako prietokový ohrievač. Nevýhodou je, že sú „háklivé“ na kvalitu (tvrdosť) vody. Pri väčšom počte členov domácnosti (4 a viac) sa odporúča zásobník o obsahu 100 litrov a viac.