Dobry den, riesim vykurovanie v dielni s vyssim stropom, doporucene mi boli infraziarice. Ake su vyhody plynovych infraziaricov resp. pre ake objekty su vhodne?

Vladimír Hanák

Dobrý deň,

Plynové infražiariče sú ideálne pre veľkoobjemové priestory s veľkou konštrukčnou výškou (teda určité typy výrobných hál, údržbárskych dielní, skladov, telocviční a pod.)

Výhodou sálavého vykurovania infražiaričmi je zabezpečenie lepšej tepelnej pohody na pracovisku, pretože teploty vzduchu pri podlahe sú o 2 až 3 °C vyššie ako vo výške 1,5 m nad podlahou. Pri sálavom vykurovaní infražiaričmi je v porovnaní s konvekčnými telesami znížené vírenie prachu.
Zemný plyn je v privedený priamo do infražiariča, v ktorom dochádza k spaľovaniu a odovzdávaniu tepla do priestoru. Tým odpadá potreba teplovodných rozvodov ako by tomu bolo napr. v prípade kombinácie kotla a radiátorov. 
Ohrev priestoru po rannom spustení infražiaričov je veľmi rýchly, za 10 až 25 min. sa na pracoviskách dosiahne globálna tepelná pohoda. Zároveň je pri správnom návrhu riadenia výkonu infražiaričov možné zabezpečiť oddelené vykurovanie jednotlivých častí haly alebo dielne (zónové vykurovanie).

Podľa veľkosti objektu a konkrétnych požiadaviek na tepelnú pohodu je možné použiť tmavé alebo svetlé infražiariče.