Dobry den, kupila som byt v 40-rocnej bytovke. Bytovka ma 6 bytov, 3 na zvysenom prizemi, 3 na poschodi, je nezateplena. V kazdom byte je samostatne kurenie. Povodne vykurovanie bolo vyriesene pieckami, v sucasnosti su v byte od r.2002 gamaty v spalni i obyvacke. Kuchyna sa vykurovala cez obyvacku, kedze su dverami prepojene. V byte nebol ohrev teplej vody, tu si povodna majitelka zohrievala na plynovom sporaku. Byt je na 1. poschodi, je orientovany na JZ, vnutorny, plocha bytu 53 m2. Mesacne platby za plyn boli 50 - 60 EUR, pricom byt sa vykuroval na cca 25 oC. Planujem rekonstrukciu tohto bytu, tj. vymenit stare okna za nove, i ked stare su v dobrom stave, novu elektroinstalaciu, rekonstrukciu kupelne a tiez vykurovanie + ohrev teplej vody. Bytovka sa najblizsie roky zateplovat nebude. V byte planujem teplotu 24 oC celorocne (pod 24 oC je mi zima, reci o prekurovani alebo otuzovani neberiem). V byte budu okrem kupelne koberce v kazdej miestnosti po celej ploche, takze podlahove kurenie asi nebude vhodne. Povodna podlaha je v obyvacke a v spalni parketova, ostatne priestory lino. V kazdej miestnosti vratane kupelne boli do r. 2002 kachle alebo pece, rozmyslam aj nad doplnkovym vykurovanim obyvacky + kuchyne krbovymi kachlami kvoli vikendovej pohodicke s pozeranim sa do ohna, ale bolo by potrebne skontrolovat stav komina. Stretla som sa s viacerymi protichodnymi nazormi na vyriesenie kurenia, ci uz islo o klasicky kotol, kondenzacny kotol, gamaty, krbove pece alebo infrapanely. Prosim o radu, na co sa zamerat pri rekonstrukcii vykurovania. Dakujem

Zuzana Lednická

Každý typ kúrenia má svoje výhody aj nevýhody. Ak sú gamatky inštalované v r. 2012, nie sú ani technicky ani morálne zastarané. Ide o to, ako boli prevádzkované a aká starostlivosť im bola venovaná zo strany odborníkov. Výhody lokálneho vykurovania gamatkami:


každá miestnosť môže mať vlastný nezávislý zdroj tepla, čo je výhodou najmä v domoch, kde nie sú všetky miestnosti trvalo využívané,

v prípade poruchy jedného z vykurovacích telies je výkon ostatných dostatočný na vykurovanie celého objektu,

odpadá montáž teplovodného systému a vložkovanie komína,

po dlhšom prerušení vykurovania stačí krátky čas na dosiahnutie požadovanej teploty,

vykurovanie nie je závislé od dodávky elektrickej energie na rozdiel ako pri plynovom kotle,

nižšie investičné náklady ako pri ústrednom teplovodnom vykurovaní,

vykurovací systém je bez teplonosného média, odpadá starostlivosť oň.


 Nevýhodou je nižšia účinnosť v porovnaní s plynovým kotlom a teplovodným systémom a horšia regulácia oproti kotlom. Ak sa rozhodnete ich zachovať, určite zabezpečte ich kontrolu, vyčistenie nastavenie odborným servisom.

Pri rekonštrukcii na teplovodné vykurovanie s plynovým kotlom v každom prípade si musíte dať prekontrolovať a prevložkovať komín buď na kondenzačnú techniku alebo klasický kotol. Pri ploche bytu 53 m 2 je kondenzačný kotol zbytočne predražený (ale sú aj akcie hlavne na jar, pri ktorých sa cena kondenzačného kotla dosť približuje k cene klasického kotla). Potrebujete kotol o malom výkone, preto je potrebný kotol s modulovou reguláciou výkonu s čo možno najnižším prvým číslom (minimálny výkon). Napr. minimálny a maximálny výkon kotla v rozpätí cca 2 až 12 kW. Či kondenzačnú techniku alebo nie, to musíte vedieť ešte pred inštaláciou vykurovacích telies. Závisí od toho ich veľkosť (výkon), ako aj materiál na vyvložkovania komína.

Krbová pec musí mať svoj vlastný vyvložkovaný komín pre odvod spalín. Dobré je obrátiť sa na kominára, ktorý Vám pozrie stav komínov a následne aj cenu za vyvložkovanie.  Vhodné by bolo, aby návrh vykurovacieho systému vypracoval odborník, projektant kúrenár.

Do elektrických infrapanelov, by som nešiel z viacerých dôvodov. Kapacita elektrického vedenia v dome nemusí byť dostatočná na vykurovanie bytu a plynové vykurovanie bude stále lacnejšie ako elektrické.