Dobry den, je kurenie s gamatkou ovela drahsie ako kurenie s plynovym kotlom? Druha otazka - existuju gamatky bez vyvodu cez stenu? Dakujem za odpoved.

Zuzana Matyaska

Lokálne spotrebiče sú určené na priame lokálne vykurovanie miestností, keď k odovzdávaniu tepla dochádza prúdením alebo sálaním. Ku každému vykurovaciemu telesu je inštalované plynovodné potrubie.  Pomerne dosť užívateľov dáva prednosť lokálnemu plynovému vykurovaniu pred použitím plynového kotla a teplovodného vykurovacieho systému.

Svoje rozhodnutie väčšinou zdôvodňujú týmito argumentmi:


každá miestnosť môže mať vlastný nezávislý zdroj tepla, čo je výhodou najmä v domoch, kde nie sú všetky miestnosti trvalo využívané,

v prípade poruchy jedného z vykurovacích telies je výkon ostatných dostatočný na vykurovanie celého objektu,

odpadá montáž teplovodného systému a vložkovanie komína,

po dlhšom prerušení vykurovania stačí krátky čas na dosiahnutie požadovanej teploty,

vykurovanie nie je závislé od dodávky elektrickej energie ako pri plynovom kotle,

nižšie investičné náklady ako pri ústrednom teplovodnom vykurovaní,

vykurovací systém je bez teplonosného média, odpadá starostlivosť oň.


Nevýhodou je nižšia účinnosť v porovnaní s plynovým kotlom a teplovodným systémom. Účinnosť gamatiek býva okolo 88 %, pričom klasické kotly majú účinnosť okolo 92% a kondenzačné kotly 107% (účinnosť počítaná z výhrevnosti plynu, pri výpočte zo spaľovacieho tepla je zo o 11% menej). Regulačná a meracia technika pri plynových kotloch je na vyššej úrovni, čo tiež prispeva k značným úsporám. Čo sa týka odvodu spalín, je možné ich odvádzať cez stenu alebo s napojením do komína. Viac o konkrétnych výrobkoch sa dozviete napr. na stránke:

http://www.karma-as.cz/cs/spotrebice/plynova-topidla/