Dobry den, prosim ,viete mi poradit,aku teplotu vykurovacej vody nastavit v kotli,aby sa co najuspornejsie kurilo,mame novy kotol a pri instalacii nam nastavili na 75 stupnov,ma vobec teplota nastavenej vody vplyv na setrenie?

anicka bzduskova

Dobrý deň,

teplotu vykurovacej vody na výstupe z kotla je nutné vypočítať. Vychádza sa pritom z tepelných strát objektu, obytnej plochy, príslušného výkonu vykurovacích telies inštalovaných v dome, a zohľadnený je i typ kotla. Pokiaľ máte klasický kotol, teplota vody v spiatočke pred vstupom do kotla nesmie klesnúť pod 60°C. Preto býva nastavenie obvykle počítané na teplotný spád 75/65°C. Avšak ak máte teplotu spiatočky konštantne v intervale 65 až 70°C, po prepočte Vám teplotu technik zníži, čo sa môže odraziť na znížení spotreby zemného plynu.

Teplota vody má na šetrenie výraznejší vplyv až v prípade kondenzačných kotlov. Niekedy však nie je možné teplotný spád znížiť ani v prípade kondenzačného kotla. Je to vtedy, ak sú vykurovacie telesá v dome poddimenzované - pri znížení teplotného spádu by nebolo možné dosiahnuť vykúrenie priestorov.