Potrebujem vymenit stary kotol Protherm - medved v 30rocnom zateplenom dome s 8cm polystyrenom, so starsimi radiatormi s hrubymi rurami a vacsim objemom vody. Platim za plyn 1000Eur na rok a v sucasnosti mam na ohrev vody do komina spolu s kotlom napojeny Jhon wood. Otazka je ci investicia do kondenzacneho kotla sa oplati (vymena kominovej vlozky, drahsi kotol s ohrevom vody) a ci bude ucinny pre starsi rozvod kurenia. Dakujem Stanislav RIHAK

Stanislav Rihak

Dobrý deň,

Aby bolo možné využiť výhody kondenzačného kotla, je potrebné systém prevádzkovať v nízkoteplotnom režime, tak, aby teplota vody v spiatočke bola čo najnižšia. Kondenzačné kotly sú pre veľkoobjemové, samotiažne vykurovacie systémy vhodné práve preto, že táto podmienka je splniteľná (staršie radiátory sú zvyčajne predimenzované a odovzdajú potrebné množstvo tepla i pri nižšej teplote vody z kotla).

Odvod mokrých spalín je možné zabezpečiť viacerými spôsobmi. Ak je pôvodný komín dostatočne dimenzovaný, je možné ho vyvložkovať (používajú sa antikorové, keramické alebo špeciálne plastové vložky). Zväčša sa však inštaluje nový dymovod vedený vnútorne alebo vonkajškom. Vodorovné vyustenia dymovodu na fasádu súčasná legislatíva neumožňuje.

Ohrev vody je samostatná kapitola. Pri niektorých modeloch sú zásobníky teplej vody integrovanou súčasťou - V maloobjemovom, vrstvenom, 50 až 70-litrovom zásobníku (v závislosti od typu a výkonu kotla) je akumulované iba nevyhnutné množstvo teplej vody, pričom v prípade zvýšenej spotreby sa kotol správa ako prietokový ohrievač (podmienkou je predradený doskový výmenník). Vstavaný vrstvený zásobník je zaujímavý najmä pre užívateľov, ktorí neuvažujú o doplnkovom zdroji tepla, akým môžu byť napríklad solárne kolektory. V prípade kolektorov je výhodnejšie použiť akumulačné, takzvané bivalentné zásobníky, s objemom 200 až 500 litrov (podľa počtu slnečných kolektorov, ich výkonu a počtu osôb v domácnosti). Takže pokiaľ do budúcna uvažujete o solárnych článkoch na ohrev vody, je zbytočné kupovať kotol so vstavaným zásobníkom.

Aby som nejako uzatvoril odpoveď na Vašu otázku, pokiaľ budete kotol prevádzkovať v nízkoteplotnom režime, investícia by sa mala vyplatiť. Prípadne si skúste dosiahnuteľné úspory nasimulovať v našej kalkulačke: http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/