Dobrý deň ja by som mal prosbu na vás mam dom od roku 1993 kurím plynom kotol je PKM-25 prichádza čas na jeho výmenu chcel by som namontovať kotol KK Vitodens 200-W či my to prinesie úsporu a či si tým nepohorším .Dom je podkrovný rozmer 12/10m stena 50 tehla okna plastové čiastočne podpivničený rozvod v pivnici 6/4 ostatne 3/4 alebo čo by ste my doporučili kúrenie je radiátory.Ďakujem za odpoveď.Ak by ste potrebovali doplniť nejaké ešte veci tak my to napíšte na mail rad budem spolupracovať.Ostávam s pozdravom.

jaroslav choleva

Súhlasím s Vami, že kotol PKM má toho už dosť za sebou, ale túto vykurovaciu sezónu by mal ešte vydržať. Z pohľadu montáže a času montážnikov ako aj z pohľadu cien kotlov je výhodnejšie vykonať výmenu kotla po vykurovacej sezóne. Výkon kotla je závislý od plochy vykurovania a tepelno technických vlastností domu. Potrebný výkon kotla si môžte vypočítať na http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/ . Kotle Viessmann sa radia medzi najkvalitnejšie na našom trhu. Je tu otázka či ísť na kondenzačnú techniku. V súčasnosti neexistuje lepší spôsob využitie energie obsiahnutej v zemnom plyne ako kondenzačnou technikou. V súčasnosti je preferovaná kombinácia kondenzačného kotla s vstavaným nabíjacím zásobníkom napr.Vitodens 333-F, Vitodens 222-F. Každý výrobca má iný objem zásobníka napr. 40 až 100 litrov.

Pri výmene klasického kotla za kondenzačný musia byť splnené tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku,

súčasná vykurovacia sústava musí byť predimenzovaná, nakoľko teplotný spád musí byť taký, aby došlo ku kondenzácii t.j. cca 60/45 °C