Dobrý večer, máme kotol Protherm tiger a chcel by som sa opýtať ako úsporne by sa dalo vykúriť cez zimu dom o rozlohe 100m2, ktorý nieje zateplený a na akú teplotu by mal byť nastavený termostat, aby bola čo najmenšia spotreba plynu. Za tri mesiace sme prekúrili 620m3 plynu a zdá sa mi to príliš veľa. Dom bol niekoľko rokov neobývaný a vlhký. Ďakujem.

Branislav Koryťák

Dúfam, že máte kotol Tiger 12 s plynulou reguláciou výkonu od 3,5 do 11,5 kW a nie kotol Tiger 24 t.j. do 23,5 kW. Ten by bol pre dom s vykurovanou plochou 100 m 2 predimenzovaný. Podľa nášho výpočtu postačuje kotol Tiger 12 a na vykurovanie by ste mali spotrebovať okolo 1800 m 3 zemného plynu za rok.

Výpočet si môžte overiť: http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/

Objem domu (bytu) 260 m3

Tepelná strata objektu (tento údaj sa rovná potrebnému výkonu kotla na vykurovanie) 7.8 kW

Ročná spotreba ZP na vykurovanie 1 788 m3/rok ,18 675  kWh/rok

Odporúčaná tarifa D3 

PREDPOKLADANÉ ROČNÉ NÁKLADY NA ZP 846 €

 Podľa katalógu výrobcu kotol Tiger je kotol snadštandartnou výbavou, plynulá modulácia výkonu, zabudovaná ekvitermická regulácia, príprava TV v zabudovanom zásobníku s objemom 45 l unikátnym SPIN systémom zaručujúcim zvýšený objem TV, zapaľovanie elektronické, autodiagnostika, ochrana proti zamrznutiu kotla aj zásobníka.Nastaviť vykurovaciu krivku musíte podľa vlastných skúsenosti, čiže hlavne podľa tepelno technických vlastností domu, vonkajšiu teplotu sníma ekvitermická regulácia. Hlavná zásada pri vykurovaní je dom neprekurovať. Optimálna teplota miestností : 

 

miestnosťteplotaobývacia izba, kuchyňa, detská izba, pracovňa20 až 21°C

spálňa18 až 20°C

Kúpeľňa, WC22 až 24°C

vykurovaná predsieň, chodba, schodište15 až 16°C

 Aby ste mohli regulovať teplotu v každej miestnosti je potrebná montáž termostatických ventilov a hlavíc. Termostatická hlavica reaguje na tepelné zisky z prostredia (slnečné žiarenie, teplo z iných zdrojov).  V miestnosti kde máte izbový termostat, tam termostatická hlavica musí byť stále otvorená, aby nedochádzalo k rozdielnemu nastaveniu teplôt na hlavici a na izbovom termostate.