Chcel by som sa opýtať s čím mám kalkulovať, ak by som chcel vymeniť plynový kotol s výmenníkom tepla za mikrokogeneračnú jednotku a aký je približný cenový rozpočet, náklady prípadné možnosti riešenia z Ekofondu

Jozef Marák

Zrejme ste mali na mysli mikrokogeneračnú (MKGJ)jednotku pre domácnosť.

Skôr ako sa rozhodnete o stavbe jednotky je potrebné vedieť:


aký výkon MKGJ je potrebný,

aký je priebeh spotreby tepla v prechodnom období (jar, jeseň) a v lete,

kotol nemôže  nahradiť MKGJ  - tú totiž treba častejšie servisovať, resp. v prípade jej poruchy v zime by bol užívateľ absolútne bez zdroja tepla,

že cena takejto jednotky je pomerne vysoká.


Dodávam, že na trhu dostupné MKGJ s výkonom okolo 5 kWe stoja okolo 16 000 EUR, s výkonom 7 kWe od iného dodávateľa asi 20 000 EUR. Na trhu sú aj jednofázové MKGJ s výkonom 6 KWe s cenou okolo 15000 EUR.

Pre domácnosť bude ideálnym zariadením Stirlingov motor, ktorý pripravujú na trh firmy Vaillant a Viessmann. Ide o plynový kondenzačný kotol spojený so stirlingovým motorom. V základnom režime dáva 6 kWt a 1 kWe. V zimných mesiacoch kotol môže ísť až do výkonu 20 kWt. (elektrický výkon 1 kW sa nemení). Cena takéhoto zariadenia nie je ešte známa.

Príspevok od Ekofondu možno na MKGJ v domácnosti získať až do výšky 13 000 EUR. Žiadosť musí byť podložená odborným prepočtom, ktorý ukáže, že MKGJ na tomto mieste má opodstatnenie a bude efektívne využitá (napr. jednoduchá návratnosť do 5 rokov, viac na www.ekofond.sk ).