Aký kotol by ste doporučili pre čiastočne zateplený dom (severná strana) v rádovej zástavbe, prízemie 47m2 vyk.plocha , poschodie 61m2 vyk.plocha. Severná strana má plastové okná, južná strana sú logie s drevenými oknami a balkónovými devrami (4 okná a 3 balkónové dvere). Dom má 21 rokov a zatiaľ máme pec značky PKM.

Milan Feriančik

Predpokladám, že dom máte postavený ešte „zo starých materiálov“. Podľa nášho prepočtu tepelné straty vášho domu podľa zadaných kritérií sú:

Objem domu (bytu) 280.8 m3

Tepelná strata objektu (tento údaj sa rovná potrebnému výkonu kotla na vykurovanie) 6,5 kW

Ročná spotreba ZP na vykurovanie 1 660 m3/rok, 17 058  kWh/rok

PREDPOKLADANÉ ROČNÉ NÁKLADY NA ZP 780 EUR/rok

Výpočet potrebného výkonu zdroja tepla ako aj ročnej spotreby zemného plynu v závislosti od plochy vykurovania, kvality domu a iných faktorov je uverejnený na: http://www.sppporadimevam.sk/viete-ze/kalkulator-spotreby/ . Ja som zadal pomerne kvalitnejší dom, nakoľko máte menej obvodových stien ako pri klasickom rodinnom dome (radová zástavba, predpokladám, že nie ste na kraji). Plynový kotol 21 ročný je zrelý na výmenu, nakoľko dnešné výrobky sú omnoho ďalej tak v účinnosti zariadenia, ako aj v možnostiach regulácie výkonu. Výmenu kotla by som odporučil až po vykurovacej sezóne, nakoľko montážne firmy majú viac času ako teraz v hlavnej vykurovacej sezóne. Navyše predajcovia plynových kotlov na jar ponúkajú zaujímavé zľavy. Pri tak malej ploche vykurovania je na zváženie či ísť do kondenzačnej techniky (podľa cenového rozdielu medzi kondenzačným a klasickým kotlom). Pri výmene klasického kotla za kondenzačný musia byť splnené tieto podmienky:


prevložkovanie komína na kondenzačnú techniku,

súčasná vykurovacia sústava (radiátory) musí byť predimenzovaná, nakoľko teplotný spád musí byť taký, aby došlo ku kondenzácii t.j. cca 60/45 °C


V súčasnosti aj klasické kotly majú vo výbave ekvitermickú reguláciu, plynulú moduláciu výkonu, pre vaše potreby napr. výkon kotla s plynulou reguláciou výkonu od 3,5 až 11,5 kW, s elektronickým zapaľovaním (bez večného plamienka), so zabudovaným zásobníkom na prípravu teplej vody. Čo sa týka značky, je na vás z akému materiálu spaľovacej komory dávate prednosť, či je to oceľ, nerez, liatina. Všetky kotle známych značiek ako Vaillant, Viessmann, Junkers sú kvalitné, ale platíte aj za značku.