V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií
Zvolený jazyk

Šetrejší k životnému prostrediu

Pri spaľovaní zemného plynu vzniká najmenší podiel oxidu uhličitého zo všetkých fosílnych palív, čo ho zaraďuje k zdrojom energie šetrnejším k životnému prostrediu spomedzi tradičných zdrojov energie. Zemný plyn, v porovnaní s inými tradičnými zdrojmi energie (najmä pokiaľ ide o tuhé palivá a ropu), prakticky neobsahuje zložky podmieňujúce vznik škodlivín ako napr. síra, fluór, chlór a ich zlúčeniny, používanie zemného plynu je tak bez zápachu, nejedovaté, bez dymu a sadzí. V súčasnosti však za najväčší prínos používania zemného plynu, najmä pokiaľ ide o ochranu ovzdušia, možno považovať absenciu tzv. jemných prachových častíc. Použitie moderných plynových spotrebičov umožňuje, v porovnaní s minulosťou, omnoho efektívnejšie využívanie plynu, a teda aj úsporu nákladov.

Na ceste k uhlíkovej neutralite môže zemný plyn, najmä v partnerstve s obnoviteľnými zdrojmi energie, v najbližších rokoch prispieť k zníženiu emisií skleníkových plynov a najmä k zlepšeniu kvality ovzdušia v porovnaní s niektorými inými tradičnými zdrojmi energie. Rozvoj nových technológií v budúcnosti umožní využívanie tzv. zelených plynov, vrátane biometánu vyrobeného z odpadu, či vodíka,  ktoré budú poskytovať odberateľom potrebnú energiu a zároveň budú šetrné k životnému prostrediu.

 

▲ Hore