V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií
Zvolený jazyk

História a vznik zemného plynu

Pohľad do histórie zemného plynu na Slovensku

Zemný plyn vznikol zo zvyškov fosílií rastlín a živočíchov milióny rokov dozadu. Napriek tomu, že bol objavený len nedávno, a to začiatkom 20. storočia, rýchlo nahradil plyn, ktorý sa vyrábal z uhlia. Pretože išlo o objav, ktorý si zaslúži našu pozornosť, spoločnosť SPP sa pri príležitosti 140. výročia plynárenstva na Slovensku rozhodla v roku 1996 otvoriť Plynárenské múzeum, ktoré svojim návštevníkom ponúka to najzaujímavejšie z histórie stále sa rozvíjajúceho priemyselného odvetvia plynárenstva.

Vznik Plynárenského múzea

Spoločnosť SPP založila Plynárenské múzeum v marci 1996 pri 140. výročí vzniku plynárenstva na Slovensku. Múzeum sa nachádza v renovovaných priestoroch bývalej kotolne, chemického laboratória a dechtárne druhej bratislavskej plynárne v areáli bývalého odštepného závodu SPP v Bratislave na Mlynských nivách.

Všetko sa začalo výstavou "Vo svetle plynových lámp" v roku 1992, ktorá vznikla v spolupráci s Historickým múzeom Slovenského národného múzea. Na niekoľkodesaťročnú zberateľskú činnosť Pavla Hrádka a ďalších bývalých pracovníkov bratislavskej plynárne, vďaka ktorým sa zachovali mnohé dobové exponáty, nadviazal aj vznik Plynárenského múzea.

Prvá plynáreň na území dnešného Slovenska na výrobu svietiplynu bola založená v roku 1856 v Bratislave a zabezpečovala predovšetkým osvetlenie mesta. O osemdesiat rokov neskôr bola vybudovaná nová plynáreň na Mlynských nivách. Spĺňala zvýšené technické a kapacitné požiadavky na výrobu a využitie svietiplynu. A práve v časti komplexu zachovaných budov plynárne z roku 1936 sa vybudovalo Plynárenské múzeum.

Zameranie Plynárenského múzea

Múzeum bolo hneď od začiatku koncipované ako technické múzeum zamerané na históriu plynárenstva. Plynárenské múzeum je expozičné múzeum s viac ako troma stovkami exponátov. Histórii svietiplynu je venovaný Pavilón histórie. Kancelária prokuristu dáva príležitosť nahliadnuť do dobovej atmosféry najvýznamnejšieho fabrického úradníka v plynárni zo začiatku storočia. Expozícia Laboratória zasa dotvára ucelený obraz nevyhnutnej prevádzkovej spoľahlivosti výroby svietiplynu. V múzeu sa nachádza časť exponátov dokumentujúcich ťažbu, prepravu, úpravu a využitie zemného plynu a neustále pribúdajú ďalšie exponáty. Plynárenské múzeum zhromažďuje aj dokumentačný materiál vo fotografiách, dobových dokumentoch, v odbornej literatúre, v plynárenských časopisoch a videozáznamoch. Od roku 2007 sa toto expozičné múzeum volá Slovenské plynárenské múzeum.

 

▲ Hore