V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií
Zvolený jazyk

Dobrá farba pokračuje

04. 11. 2016

Bratislava, 4. novembra 2016 – Príbeh autorky Kataríny Alexyovej-Fígerovej pokračuje konzistentne, ale aj so snahou o experiment. Každou svojou výstavou chce rozpovedať príbeh prostredníctvom svojich diel, cez ktoré podáva pomyselnú ruku divákom a pozýva ich do svojho sveta. Výstava Dobrá farba pokračuje bude sprístupnená v Galérii SPP od piatka 11. novembra 2016 do 31. januára 2017. Verejnosť bude môcť oceniť výstavné premiéry spolu s prierezom tvorby autorky za posledné obdobie.

Katarína Alexyová-Fígerová sa predstaví novými obrazmi, ako napríklad Tango el Choclo, Prírodné splynutie, Jazz guitar from St. Germain, Katedrála v Remeši, pričom nebude chýbať ani nová séria s názvom Odyssey, kde autorka kladie olejové farby nežne na biely papier. Nereflektuje na veľký mýtus zo starovekého Grécka, ale zachytáva cesty a cestičky svojho vnútorného sveta, „odyseu“ bežného dňa. Prítomná je aj citlivosť ženského vnímania či zhmotnenie myšlienky do kryštalického tvaru. Je to o experimente ako prejave maliarskej metódy.

Sochy zachytávajú dve podoby zafixovania výtvarného nápadu v 3D, v dreve aj kove a samozrejme vo farbe. Drevu nechýba sebavedomie kovu, ale ani kovu nechýba lyrika dreva. Každé dielo v danom materiáli skrýva iný druh výtvarného tajomstva a každé ho aj inak odhaľuje. Každá farba hýbe dejom, ktorý autorka kreslí a modeluje v priestore. Dôkazom toho je aj dielo Dialóg detstva či Vtáčí kŕdeľ.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 10. novembra 2016 o 18.00 h, v Galérii SPP na ulici Mlynské nivy 44/c v Bratislave. Kurátorom výstavy je PhDr. Ľudovít Petránsky.

O autorke: Katka Alexyová-Fígerová sa vo svojej tvorbe venuje maľbe, grafike, plastike, airbrushu a odevnému dizajnu. Patrí k strednej generácii súčasného slovenského výtvarného umenia. Jej tvorba obsahuje významovo – sémantické prvky osnované na nefiguratívnych východiskách. Sú to diela, ktorých jazyk je osobitou modifikáciou výtvarnej moderny, informelu, geometrickej abstrakcie, ale aj fantazijného umenia. Svoje obrazy, sochy a grafické listy predstavila na niekoľkých samostatných výstavách doma i v zahraničí. Je členkou Spolku výtvarníkov Slovenska.              


Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatku od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) je najväčším dodávateľom energií  na Slovensku, ktorý v oblasti dodávky plynu priamo nadväzuje na 160-ročnú tradíciu slovenského plynárenstva a od roku 2012 úspešne pôsobí aj na trhu dodávky elektriny. SPP dodáva elektrinu už stotridsať tisíc zákazníkom. Celkovo SPP zabezpečuje spoľahlivé dodávky energií a ďalších energetických služieb pre viac ako 1,3 milióna zákazníkov. Za dodržiavanie etických princípov pri podnikaní získal SPP v roku 2016 Veľkú cenu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Od roku 2014 je vlastníkom 100 % akcií spoločnosti Slovenská republika, ktorá svoje akcionárske práva vykonáva prostredníctvom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Rýchly kontakt pre novinárov

Ondrej Šebesta, hovorca SPP
▲ Hore