V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií

Abstraktný svet spod mikroskopu na žiarivých plátnach v Galérii SPP

31. 01. 2020

Bratislava, 31. január 2020 – Galéria SPP prináša od 6. februára ďalšiu, z nie úplne tradičných výstav. Tentokrát otvorila svoje priestory výstave „Emergencia substancie“ s výberom obrazov, ktoré nesú rukopis mladej maliarky Lucie Horvátovej. Nedajte sa odradiť zložitým názvom. Diela tejto autorky sú atraktívne tak po vizuálnej, ako aj obsahovej stránke a to aj pre mladšie ročníky.

Každý jeden z obrazov je totiž jedinečný a farebne veľmi výrazný. Presne tak, ako je jedinečný svet mikroorganizmov, ktoré sú ľudskému oku viditeľné len pohľadom cez mikroskop. Na obrazoch Lucie Horvátovej sa prelínajú bunky s mikróbmi, baktériami a všetkými drobnými organizmami, ktoré sú súčasťou ľudí, ale aj všetkého živého okolo nás. Umelecké abstraktné videnie maliarky je plné rôznorodých geometrických útvarov a farieb, ktorých živosť podporuje sprejovým nástrekom.

„Abstraktné zobrazenie organickej mikroflóry je pre Luciu spôsob, ako obrazne pomenováva svoje vnímanie neviditeľného fyzického, ale i duševného mikrokozmu človeka. Nič nie je nemenné. Ani spoločnosť s prchavými hodnotami, “ hovorí Martina Ivičič, kurátorka výstavy Emergencia substancie. Ako ďalej dodáva, maliarka ich zámerne na obrazoch prehusťuje a aj vďaka prekrývaniu jednotlivých vrstiev a využívaniu techniky koláže vytvára rôzne fiktívne vzťahy a prepojenia.

Výstava v Galérii SPP je výberom novších diel maliarky so zaradením do monumentálneho diptychu z roku 2018. Obsahuje tiež diela rozpracované v roku 2016 a dokončené následne v roku 2019. Ide o tematicky a konceptuálne jednotnú výstavu.

V Galérii SPP bude výstava voľne prístupná až do 28. februára 2020.

Lucia Horvátová sa tak zaradí medzi významných slovenských umelcov a autorov, ako napríklad maliar a grafik Andrej Augustín, sochár Milan Flajžík, scénograf, výtvarník, ilustrátor a grafik Fero Lipták, detská ilustrátorka Martina Matlovičová, či maliar Ján Raška, ktorí v uplynulých rokoch rovnako vystavovali svoje diela práve v tejto galérii.

O autorovi:
Lucia Horvátová (* 1991, Zlaté Moravce) je absolventkou magisterského štúdia v 4. ateliéri maľby pod vedením prof. Ivana Csudaia, akad. mal. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2010 až 2014 študovala na Fakulte výtvarných umení AU v Banskej Bystrici pod vedením doc. Štefana Balázsa, ArtD v Ateliéri kresby. Počas štúdia absolvovala študijnú stáž na Escola Superior de Disseny de Les Illes Balears, Palma de Mallorca v Španielsku a neskôr rezidenčný pobyt GLO – Art v Lanaken v Belgicku. Autorka má za sebou niekoľko skupinových, ale i samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí. V roku 2015
a 2018 sa stala finalistkou súťaže Maľba – cena Nadácie VÚB. Žije a tvorí v Bratislave.

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 150 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie patrili výstavy Jána Rašku a Milana Flajžíka, Andreja Augustína a Fera Liptáka. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Rýchly kontakt pre novinárov

Ondrej Šebesta, hovorca SPP
▲ Hore