V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií
Zvolený jazyk

Nádej na ďalší silný umelecký zážitok v Galérii SPP

11. 09. 2020

Bratislava, 11. september 2020 – „Čím by bol svet bez nádeje? Nič, prázdnota, šedý priestor. Nádej je farba, je energia, je život sám.“ Autorská výstava Kataríny Valachovej Subyovej pod názvom HOPE prináša silné posolstvo v neistej dobe. Prierezová tvorba autorky bude širokej verejnosti prístupná do 31. októbra 2020 v Galérii SPP.

Experiment s farbou, technikou maľby, ale aj motívmi v kontraste s jemnosťou a romantikou, taká je tvorba Kataríny Valachovej Subyovej, ktorá vníma maľbu ako cestu podfarbenú vlastnou skúsenosťou. „Katarína miluje zvieratá, preto nie je náhoda, že podstatnú časť tvorby tvoria práve ony. Ich dominantnosť, vznešenosť a hrdosť je zvýraznená v jednotlivých dielach výraznými prechodmi v objekte a jemnými gradientmi na pozadí. Akcentovanie symboliky, skrytých odkazov a metafory žitia prenáša aj do diel zobrazujúcich padlých anjelov, ženu v závoji, či silných bojovníkov,“ hovorí Drahomír Trsťan, kurátor výstavy.

Výstava HOPE, ktorú vo svojich priestoroch vystavuje Galéria SPP, je súborom obrazov maľovaných na plátne prevažne technikou maľby akrylom, olejom alebo kombináciou týchto dvoch techník. Obrazy autorky priťahujú pohľad vyžarujúcou dynamikou, ale aj upokojujúcou nostalgiou, ktorú prinášajú romantické pohľady na starobylé pevnosti, či tajomné zákutia. Využitie sýtych farebných médií, mramorovej štruktúry, či luminiscenčných farieb v jednotlivých obrazoch majú potenciál dodávať každému, kto ich vzhliadne, nečakanú silu a energiu. A práve energiu považuje autorka za súčasť nádeje k nášmu prežitiu. Nádej ako pevný bod, o ktorý sa môžeme oprieť v každej situácii, inšpirujúci v každej dobe a každej situácii.

O autorovi: Katarína Valachová Subyová pochádza z Nových Zámkov a momentálne už 14 rokov žije v meste Topoľčany. Jej tvorba sa stala úspešnou súčasťou viacerých kolektívnych výstav. Medzi jej najúspešnejšie autorské výstavy patrí napríklad výstava K.V.S. v Topoľčanoch. Úspech zaznamenala aj v rámci viacerých výtvarných súťaží. Silné emocionálne a sociálne cítenie pretavila vo vlastnom živote štúdiom na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a následnou prácou v Ústave sv. Cyrila a Metoda v Partizánskom (pracovisko VŠZaSP).

Galéria SPP bola otvorená na začiatku nového milénia a za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 150 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie patrili výstavy Jána Rašku a Milana Flajžíka, Andreja Augustína a Fera Liptáka. Galéria SPP so sídlom na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne od pondelka do piatka od 11.00 do 18.00 h. Vstup je voľný.

Rýchly kontakt pre novinárov

Ondrej Šebesta, hovorca SPP
▲ Hore