V záujme zlepšenia funkčnosti webovej stránky, zlepšenia vášho zážitku pri jej používaní a s cieľom ponúknuť vám nové produkty a služby, používa naša stránka súbory cookies. Prezeraním našich stránok predpokladáme, že súhlasíte s používaním súborov cookies. Viac informácií
Zvolený jazyk

Verejnoprospešné aktivity

SPP participuje nielen na podpore súčasných kultúrnych podujatí, ale aj na záchrane a obnove kultúrneho dedičstva v našej krajine. Od roku 2004 sme podporili obnovu národných kultúrnych pamiatok celkovou sumou viac ako 16 miliónov eur. Aj vďaka tejto podpore sme pomohli obnoviť a zachovať pamiatky ako napr. Kaplnka sv. Michala na hrade Ľubovňa, Kaštieľ v Hronseku, Hrad Ľupča, Drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ladomirovej a mnoho ďalších.

Kultúrna pamiatka roka – Fénix

SPP, spoločne s Nadáciou SPP, dlhodobo podporuje obnovu a záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku. Mnohé pamiatky, ktoré tu už nemuseli byť, píšu optimistickejšie kapitoly svojej histórie, najmä vďaka odhodlaným majiteľom, neúnavnému úsiliu dobrovoľníkov a samospráv.

Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s partnermi súťaže Nadáciou SPP, SPP a mediálnym partnerom RTVS vyhlásilo ďalší, v poradí už 15. ročník súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix, ktorá inšpiruje, motivuje a podporuje vlastníkov národných kultúrnych pamiatok v neľahkom úsilí o ich záchranu a obnovu.

POZOR: Majitelia obnovených a zrekonštruovaných národných kultúrnych pamiatok, v ktorých bol ukončený proces obnovy, či reštaurovania v rokoch 2020 a 2021, môžu podávať prihlášky do súťaže až do polnoci 31. januára 2022. Všetky dôležité informácie o súťaži sú dostupné na webovej stránke www.kpr-fenix.sk.

Laureáti 15. ročníka získajú osvedčenie o udelení ceny Kultúrna pamiatka roka – Fénix priamo z rúk ministerky kultúry SR, plastiku bájneho vtáka Fénixa, ktorej autorom je akademický sochár Stanislav Mikuš a tiež finančnú odmenu od Nadácie SPP vo výške 10 000 eur. Rovnako bude spustené aj verejné online hlasovanie za najkrajšiu obnovenú pamiatku, ktorá získa cenu „Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP“. Viac o víťazoch predchádzajúceho 14. ročníka nájdete na stránke http://pamiatkaroka.spp.sk/.

 

Umenie a kultúra

Umenie je nám v SPP blízke, preto sme tento rok podporili viacero zaujímavých podujatí a v Galérii SPP sme poskytli priestor pre zaujímavé umelecké projekty a výstavy.
Prostredníctvom audiovizuálneho fondu sme podporili vznik filmu režiséra Petra Bebjaka „Správa“  a boli hrdým partnerom jeho slávnostnej premiéry, ktorá sa uskutočnila 9. septembra 2021.

 

CE ZA AR 2021

Sme hlavným partnerom v poradí už 20. ročníka udeľovania prestížnej Ceny CE ZA AR 2021, ktorá odmeňuje tvorcov výnimočných architektonických diel postavených na Slovensku. Cenu každoročne vyhlasuje Slovenská komora architektov s cieľom zvýšiť povedomie širokej verejnosti o nevyhnutnosti rozvoja kvalitnej architektúry, ktorá spoluvytvára prostredie, v ktorom aktívne žijeme a trávime čas. Slávnostné vyhlásenie víťazov ocenenia sa koná 7.októbra 2021. Všetky ďalšie informácie, vrátane 20 diel, ktoré vybrala porota nájdete na www.cezaar.tv

 

DAAD 2021

Ak ste fanúšikom kvalitného dizajnu a architektúry, tak si zaznačte do kalendára  20.- 26. september. V tomto čase sa koná 12. ročník festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD). Môžete sa tešiť na prezentácie, výstavy, workshopy a inšpiratívne diskusie s významnými domácimi, ale aj uznávanými zahraničnými architektmi a dizajnérmi. Nebude chýbať prehliadka tvorby mladých dizajnérov, študentov, ale aj téma zelenej architektúry a prezentácia filmov o architektúre a dizajne.

Viac informácií nájdete na www.daad.sk

 

BHS 2021

SPP je tento rok generálnym partnerom významného medzinárodného hudobného festivalu na Slovensku – Bratislavské hudobné slávnosti (BHS). V poradí už 56. ročník predstaví, od 24. septembra do 10. októbra, množstvo zaujímavých zahraničných orchestrov, sólistov a dirigentov a nebudú chýbať ani skvelí slovenskí interpreti. BHS sú jednou  z najprestížnejších udalostí reprezentujúcich slovenskú  kultúru vo svete a stali sa súčasťou Asociácie európskych festivalov (EFA) so sídlom v Bruseli. 

Program BHS nájdete na www.bhsfestival.sk

 

Galéria SPP

Neoddeliteľnou súčasťou podpory umenia  je Galéria SPP, ktorá približuje tvorbu súčasných slovenských výtvarníkov a umelcov. Od roku 2000 sme poskytli priestor vyše 150 výstavám. Svoje miesto tu na nejaký čas našli obrazy, sochy, keramika či umelecké diela z textilu a skla. V júni 2021 sme pripravili výstavu Jakuba Gulyása – Façades, v septembri 2021, pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia, výstavu fotografa Maňa Štraucha a výtvarníka a sochára Milana Lukáča s názvom Krajina, ktorá nezabúda 1941 – 2021.

Informácie o aktuálnej výstave

                                                   

Vzdelanie a šport

Spoločne s Nadáciou SPP dlhodobo podporujeme špičkových slovenských športovcov a rozvoj mladých športových talentov.
V roku 2021 sme sa stali hrdým hlavným partnerom šprintéra Jána Volka. Najrýchlejšieho Slováka sme podporili na jeho olympijskej šprintérskej premiére na 100 a 200 m, ktorú absolvoval v rámci Hier XXXII. olympiády v japonskom Tokiu. Náš najúspešnejší šprintér štartoval vo svojej disciplíne na Letnej olympiáde ako vôbec prvý Slovák v ére samostatnej Slovenskej republiky. Partnerstvom s Jánom Volkom pokračujeme v tradícii podpory nielen vrcholového športu, ale aj mladých slovenských talentov a podpory športu a pohybu detí.

Medzi dlhoročné partnerstvá  patrí spolupráca so Slovenským paralympijským výborom (SPV).  Už 17 rokov trvajúce partnerstvo má okrem športového aj silný spoločensko-sociálny rozmer. Výkony paralympijských športovcov priťahujú stále väčší záujem širokej verejnosti a my sme radi, že sme dôležitým členom „paralympijskej rodiny“. Aj vďaka nám môžu byť paralympionici aktívni, môžu športovať a vyhrávať. Našich športovcov sme doposiaľ sprevádzali na štyroch zimných a štyroch letných paralympiádách, z ktorých priniesli spolu až 66 medailí, z toho 29 zlatých.

SPP bol generálnym partnerom Slovenského paralympijského tímu Tokio 2020 a je generálnym partnerom Slovenského paralympijského tímu Peking 2022.

Za rovnako dôležitú považujeme podporu športu a športových aktivít na komunitnej úrovni, najmä v prípade detí. V marci 2021 vyhlásila Nadácia SPP grantový program Športuj aj ty!, ktorý mal veľký úspech. Celková čiastka 190 000 eur sa rozdelila medzi 136 projektov. Nadácia SPP tak podporila pravidelnú tréningovú a záujmovú činnosť, športové podujatia a aktivity, športové tábory a sústredenia, športové kluby, telovýchovné jednoty, mimovládne organizácie, dobrovoľné hasičské zbory, centrá voľného času, mestá a obce na celom Slovensku.

▲ Hore