Zdenka Kukanová a hostia • SOVY

Galerie - expozice 2. október 2012
533_SOVY_vernisaz_04_n

02. 10. 2012 – 19. 10. 2012

Kurátor výstavy: Daniel Brogyanyi

Výstava v Galérii SPP – Sovy

Bratislava, 2. október 2012 – Zdenka Kukanová predstaví jedinečnú zbierku symbolov múdrosti – sovy z celého sveta, na dnešnej vernisáži v Galérii SPP. Na výstave sa predstavia aj hostia: Milan Lukáč, Viťo Bojňanský, Rasťo Trizma, Katarína Alexyová Figerová, Veronika Gabčová, Daniel Brogyányi, Marián Komáček a David Polák. Výstava potrvá do 19. októbra 2012.

Prvú sovu, ktorú dostala Zdenka Kukanová ako darček z Pittsburgu od manžela, bola z uhlia.
Ďalšia sova z krištáľu k nej pribudla zo Švédska tiež ako darček od rektora Uppsalskej univerzity. A to boli začiatky jej zberateľskej vášne. Zdenka Kukanová vlastní sovy takmer z celého sveta. Fascinuje ju, ako ľudia dokážu vytvoriť každú sovu inak a je až neuveriteľné z koľkých materiálov. Jej sovy doslova obleteli svet, ktoré s radosťou prezentovala na mnohých výstavách. Viac ako tisíc sov, sovičiek sú publikované ako nádherne fotografie vo vlastnej knižke.

Kurátor výstavy, Daniel Brogyanyi: „Umelec je každý človek na tejto zemi. Napokon, kde je hranica medzi gýčom a umením? A dokázal vôbec niekto charakterizovať či presne popísať, čo je gýč, a čo ozajstné umenie? Vie niekto umenie presne definovať? Umenie je všetko to, čo človek vytvoril v dobrej viere, že urobí druhému radosť. Každý človek na tejto zemi môže byť umelec. Keď všetko, čo robí, bude robiť s radosťou, zmysluplne a ako spôsob svojej komunikácie a výpovede bude používať umelecké výrazové prostriedky. Na výstave Zdenky Kukanovej je odprezentovaných veľa neznámych autorov a niekoľko profesionálnych výtvarníkov. Verím, že každému z nich išlo o to, aby niekomu urobil radosť, či vyvolal úsmev na tvári. Tak sa spolu usmejme nad množstvom sov a sovičiek ― a iba dodám, je ich viac ako tisíc. Tisíc podobizní symbolu múdrosti!“