Igi Brezo • V ČASE

Galerie - expozice 2. máj 2012
435_igi_brezo_dielo_01

02. 05. 2012 – 01. 06. 2012

Kurátor výstavy: Bohumír Bachratý

Výstava v Galérii SPP – V čase

Bratislava, 2. máj 2012 – Slovenský maliar Ignác Brezoňák alias Igi Brezo predstaví výber zo svojej tvorby na dnešnej vernisáži v Galérii SPP. Výstava potrvá do 1. júna 2012.

Atmosféru umeleckých diel približuje Bohumír Bachratý, kurátor výstavy: „Doma, cesty, maľovanie, obrazy… Tak by mal znieť celý titul prvej individuálnej výstavy maliara, Igiho Brezu. Jeho maľovanie predstavuje v súčasnosti ťažisko aktivity, práce a tvorivého programu. Objavujú sa akoby dve osobnosti: Ignác Brezoňák a Igi Brezo.

Je až neuveriteľné, že dnešná výstava predstavuje iba výber z tvorby z roku 2009. Je to viac ako 50 kompozícií väčšieho a komorného formátu, oleje, akryl, kombinované techniky. Najpočetnejšie sú zobrazené krajiny a prírodné inšpirácie. Neskôr do krajiny vstupujú aj figúry. Sugestívne sú témy živlov i vesmírne motívy. Sú to mnohoraké nálady a zážitky z krajiny, ale sú to aj stavy duše, pocity a emócie, ktoré maľba vyjadruje. Je to slobodná a otvorená, spontánna, úprimná a rýdza maľba. Je to sila, vášeň a pôvab maľby.

Igi Brezo maľuje a vyjadruje zo seba aj nálady svojej duše, emócie, citové vzťahy, ktoré vznikajú medzi ním a skutočnosťou i medzi ním a jeho obrazmi. V jeho dielach sú obsiahnuté moderné výrazové a významové prvky impresívne a expresívne. Sú tu aj voľné štýlové príbuznosti, gestická maľba a intenzívne farebné škvrny – tachizmus. Od počiatočného realizmu postupuje ďalej k maliarskej vízii. K obrazom vizionárskym a fantazijným. K voľnému spevu a hudbe farieb modrej, červenej, bielej, čiernej a zelenej, ktoré má najradšej. V teoretickom pohľade na tvorbu prechádza postupne od realizmu cez výtvarný znak a symbol k abstrakcii. V praxi je to priama maľba nielen do tela, ale aj duše obrazu. V tomto jedno i druhé, matéria, rukopis, kolorit obrazov, ich filozofia a psyché.“

Súčasťou výstavy sú aj hosťujúce sochárske diela Petra Kolčaka.